36letá paní Monika. I když je sama bojuje s handicapem, lásku k životu a k práci rozhodně neztratila. Před jedenácti lety byla spoluzaklatelkou Podaných rukou. Dnes se v organizaci angažuje jako účetní a personalistka.
Monika Křístková, spoluzakladatelka Podaných rukou: "Díky tomu mohu využívat službu osobních asistentek. Zhruba od půl osmé ráno do pěti odpoledne. Když je manžel na služební cestě, tak i v noci. A tím, že jsme to sdružení zakládali a já jsem byla účetní, dělala jsem účetní pro jednotlivé firmy, tak bylo logické, že jsem začala dělat účetní i tady pro tu společnost."
Podané ruce se zrodily hlavně kvůli canisterapii, kterou postupně rozšířily do celé republiky. O rok později přišel projekt osobní asistence. Jde o lidi, kteří se o handicapované starají podle jejich potřeb. Ve výsledku se většinou stávají, v uvozovkách, členy rodiny. O osobního asistenta lidé mohou požádat čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu.
Gabriela Kunčická, osobní asistentka: "Začalo to tím, že jsem se věnovala canisterapii, kterou už dělám více jak osm let. Zjistila jsem, že tady dělají tu osobní asistenci. A i když jsem dělala úplně jinou práci, tak jsem si udělala kurz osobní asistentky, kterou tehdy Podané ruce pořádaly na zdravotní škole. Konkrétně sem chodím něco přes rok. S Monikou už máme docela úzkou vazbu. S její rodinou se už dobře znám."
Helena Fejkusová, ředitelka Podaných rukou: "A tu osobní asistenci, což je vlastně praktická pomoc člověka člověku děláme v terénu. Čili je to terénní sociální služba. Jsou to lidé, kteří jsou hlavně empatičtí. Jsou to lidé se srdcem tzv. na dlani. Musí ale mít i dost fyzické síly. Ale to všechno splňují i zaměstnanci jiných organizací. My se odlišujeme hlavně v té cílové skupině klientů. Neděláme rozdíly mezi lidmi různého věku, nebo různých zdravotních problémů. To znamená, že se staráme od malých dětí až po seniory. Staráme se o ně nejen v domácnostech, ale chodíme s nimi i například do školy. Prostě všude tam, kde tu službu potřebují. Protože fakt, že je někdo například vozíčkářem, ještě neznamená, že musí zůstat doma."
V nejbližší době se bude organizace prezentovat na Sweetsen festu. 200 klientů, 130 zaměstnanců působících ve čtyřech krajích. Kromě těchto a dalších informací bude na festivalu i canisterapeutický pes. Roční Mája, kterou by její majitelka chtěla zlepšovat život lidem z hospice.