Celková kapacita Domu na půl cesty je 11 míst. V jednom z bytů žijí tři mladí lidé. Mezi nimi je i 18letá Barbora a 20letá Sabina z dětského domova v Čeladné. V bytě v Místku jsou od června.
Barbora Chlapáková, uživatelka sociální služby Dům na půl cesty Frýdek-Místek: "Je to tu pěkné, ale museli jsme si to třeba vyzdobit, pokojíčky jsme si dozdobily. A teď je to v pohodě. Jsme spokojené."
Barbora studuje servírku s maturitou. Baví ji tanec, zpěv a evidentně i vaření. Sabina dělá střední podnikatelskou, chce jít na vysokou a poté si založit fitness centrum. Důvod? Miluje sport. V novém bytě tráví volný čas hlavně čtením.
Renata Kludková, sociální pracovnice: "Ta služba má obrovský smysl a význam, protože slouží těm mladým lidem, kteří zpravidla přicházejí z nějakého zařízení pro výkon ústavní výchovy. Pomáhá k tomu aby dokázali vplout do toho běžného života a osvojit si všechny dovednosti a schopnosti, které v tom běžném životě budou potřebovat. A my se je to snažíme naučit."
Sabina Trubačová, uživatelka sociální služby Dům na půl cesty Frýdek-Místek: "Nemusela jsem řešit různé ty dávky, zaplacení toho bytu, stravovat se sama, nakupovat. Tohle všechno v tom dětském domově bylo, když jsem tam žila. A když jsem se osamostatnila, tak jsem si musela všechno vyřizovat sama."
Dům na půl cesty je pro mladé lidi od 18 do 26 let.
Renata Kludková, sociální pracovnice: "A je to pro lidi, kteří opouštějí školská zařízení pro výkon ústavní, nebo ochranné výchovy, popřípadě osoby z jiných zařízení pro péči o děti a mládež nebo pro mladé lidi, kteří odcházejí z pěstounské péče, popř. kteří jsou propuštěni z výkonu trestu odnětí svobody, nebo ochranné léčby. Anebo to může být pro mladé lidi, kteří nemají vhodné zázemí v rodině, kde došlo kupříkladu ke ztrátě bydlení, týrání, případně jsou v rodině nějaké vztahové problémy."
Jeden člověk může službu využívat maximálně jeden rok. Za jeden den zaplatí 90 korun. Služba je podporována Moravskoslezským krajem.