Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Jablunkově ke 100 letům českého školství vydali knihu a pořádají výstavu

  • Jablunkov,

Byť se česky v Jablunkově vyučovalo už v roce 1576, první česká škola byla otevřena právě před 100 lety. Historický milník připomíná publikace nazvaná Století českého školství v Jablunkově.

Radim Jež, historik Muzea Těšínska: “Publikace je připomínkou sté existence české obecné menšinové školy v Jablunkově. Na knize jsem spolupracoval spolu s kolegyní Ilonou Pavelkovou. Publikace vznikala poměrně v krátkém čase. Museli jsme ji mít hotovou za devět měsíců, ale dílo se zdařilo a nyní tedy bude k dostání. Celý text je doprovázen množstvím ikonografie, plánů, pohlednic, fotografií, prostě spousty obrazového materiálu. Celkem se do knihy vměstnalo 215 těchto ilustrací. Kniha jinak čítá 151 stran.”

Sto let od založení české školy si samozřejmě připomínají také v současné Základní škole v Jablunkově.

Pavel Kantor, ředitel ZŠ Jablunkov: “Projekt připomínky stého výročí českého školství v Jablunkově jsme organizovali společně ve spolupráci s Muzeem Těšínska, které jsme přizvali, abychom zajistili odborné informace z historie. Výstava zahrnuje jak panelovou výstavu, tak i výzdobu školy, na které se vlastně podíleli naši zaměstnanci, hlavně pedagogové a samozřejmě i žáci školy. Financování celého projektu zajistilo město Jablunkov z vlastního rozpočtu.”
Jana Sagitariusová, koordinátorka projektu: “Při tvorbě odborné výstavy, kterou pro nás zpracovávalo Muzeum Těšínska jsme oslovili také občany města Jablunkova a poprosili jsme, zda by nám nedali nějaké materiály, které doma mají v šuplících a které vlastně nikdo nezná. Kromě toho jsme jako učitelé se rozhodli, že využijeme toto výročí k projektové výuce a k projektovým dnům. Takže žáci a učitelé vyzdobili jednotlivá patra podle období, ale ta období nebo ta patra jsou vyzdobená se zaměřením na dějiny Jablunkova a jablunkovských škol. Mohou se tam seznámit s řediteli škol, s činností v jednotlivých obdobích a ta školní výstava nebo výstava v těch patrech je rozdělena podle toho, jak se vlastně přecházelo z budov.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyMěsto Paskov - k.ú. Paskov
Paskov
od 21 800 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

123 stavby, s.r.o. - pracoviště, kontaktní osoba Michal Raška, tel. 604 700 054, email raska@123stavby.cz
Frýdek-Místek
od 30 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště pivovar Nošovice
Nošovice
od 17 900 Kč/měsíc

Detail