Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zemřela sportovní legenda Dana Zátopková

Zemřela česká sportovní legenda - Dana Zátopková. Nejstarší české olympijské vítězce, rodačce z Karvinska, bylo 97 let.

Dana Zátopková, vdova po běžci Emilu Zátopkovi zesnula ráno v pátek 13. března  v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. 

Slavná atletka pocházela Fryštátu na Karvinsku, kde se narodila 19. září 1922, ve stejný den jako její manžel v Kopřivnici na Novojičínsku. Byla dvojnásobnou olympijskou medailistkou v hodu oštěpem, z Helsinek si v roce 1952 přivezla zlatou medaili. K rodnému kraji měla stále vřelý vztah. 

“Samozřejmě další atletické cesty mě zavedly hodně často na severní Moravu. Jednak jsme měla muže, který se narodil v Kopřivnici, a s nim jsme potom dál válčili na poli atletickém a  to bylo častokrát v Ostravě. Protože Ostrava byla atleticky na výši, a já si myslím, že my jsme byli právě ti první atleti, kteří upevnili ten její atletický věhlas, který dneska má. Je tam prima obecenstvo a velice dobře se tam závodí,”  uvedla Dana Zátopková v archivním rozhovoru. 

Lidé tuto sportovní legendu vnímají jako výraznou morální autoritu. Dana Zátopková získala čestné občanství města Kopřivnice.  Ve zdejším Technickém muzea je expozice věnována této sportovní dvojici. Je v něm i oštěp, kterým si dohodila pro olympijské zlato.. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků