Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přes přeliv na přehradě Šance valila voda, šlo o zkoušky. Vodohospodáři využili vydatných dešťů

  • Celý MS kraj,

Vodohospodáři měřili na přehradě Šance chování hráze. Mohlo proběhnout i kvůli trvalému dešti, kterého Povodí Odry využilo ke kontrolnímu převádění vody přes přeliv a spadiště vodního díla. Zkoušky dopadly podle očekávání, hráz je bezpečná a udrží i velký nápor vody.

Přehrada Šance z roku 1969 je v regionu stěžejní nádrží pro zásobování pitnou vodou. Hráz má výšku 65m a je spolu s hrází nádrže Slezská Harta nejvyšší v regionu. Tříletá kompletní rekonstrukce zajistila Šancím spolehlivost fungování v dalších letech. Vedle toho, že je významným zdrojem pitné vody, chrání region před povodněmi a eliminuje negativní dopady sucha.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Bezpečnost vodních děl je jedním z nejdůležitějších ukazatelů, které sledujeme. V rámci technického dohledu jsou tato sledována všechna vodní díla. A právě pro zvýšení bezpečnosti byla provedena rekonstrukce vodního díla Šance v letech 2015 - 2018 s nákladem kolem půl miliardy korun a na tomto díle bylo vystavěno okolo 70 objektů.”

Vodohospodáři na rozsáhlé rekonstrukci mimo jiné oceňují zvětšení kapacity bezpečnostního přelivu, spadiště i skluzu nového přelivu, které umožní převést profilem přehrady i extrémní povodeň. Zvýšila se koruna hráze, vybudovalo se tam nové provozní středisko a informační centrum. Rekonstrukce vodního díla Šance získala hlavní cenu GRAND PRIX v soutěži Stavba MS kraje. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Díky rozsáhlé rekonstrukci je přehrada Šance schopna přenést extrémní povodeň s opakováním jednou za deset tisíc let. Pro představu, přehrada byla během rekonstrukce naplněna do poloviny, potom jsme ji začali naplňovat. Stávající hladina je o osm metrů vyšší. Pokud by přehrada čelila například extrémní povodni, jsme schopni ještě nyní nastoupat ještě o tři metry výše.” 

Bezpečnostní přeliv, skluz a spadiště vodohospodáři zkoušeli počátkem října v rámci bezpečnostně technického dohledu. Sledovali průsakový režim vodního díla a podloží, deformace stavby a podloží a další veličiny nutné k prokázání bezpečnosti vodního díla. Ke zkouškám pomohlo deštivé počasí a dostatek vody. Přehrada byla naplněna do výšky bezpečnostního přelivu a bezpečnostně technické zkoušky mohly začít.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Všechny veličiny, které jsou snímány z hráze, z různých bodů měření jsou přenášeny na dispečink do Ostravy, kde jsou vyhodnocovány.”

Vodohospodáři byli s výsledkem zkoušky spokojeni. Měření neprokázalo žádné změny ani anomálie vodní nádrže Šance, která dodává vodu například Novojičínsku, Frýdecko-Místecku, Ostravě a části Karvinska.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy