Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Petrův rybník je zdravý, v sítích rybářů uvízli hlavně kapři, amuři, tolstolobici a dravci

  • Celý MS kraj,

Jednou z činností, kterou provozuje státní podnik Povodí Odry je rybné hospodářství. Ryby je možné si od nich koupit denně po celý rok. Druhovou pestrost zajistí každoročně výlovy. Ten loňský bohužel na Petrově rybníce nemohl proběhnout kvůli nemoci ryb a letošní výlov zase museli rybáři uzpůsobit pandemickým opatřením.

Ryby v Petrově rybníce postihla loni v létě smrtelná nemoc…, koi herpes virus. Bohužel se nedá léčit a verdikt veterinární správy byl tak jasný. Vodohospodáři museli tehdy utratit 70 tun ryb a rybník vypustit a vydezinfikovat. Ztrátu Povodí Odry vyčíslilo na sedm milionů korun.

Ivo Jedlička vedoucí rybného hospodářství Povodí Odry: “4. a 10.září probíhaly výlovy za asistence veterinární správy, kdy jsme veškeré vylovené ryby museli utratit.”

Vodohospodáři napustili Petrův rybník už letos na jaře a do vody nasadili 25 tisíc kusů kaprů, amurů, tolstolobiků, candátů a štik. Všechny z produkce vlastních rybochovných zařízení. V listopadu pak proběhl výlov. Tato událost každoročně přiláká stovky diváků. Letos se ale bohužel kvůli pandemii koronaviru odehrála bez nich.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Jsme velice rádi, že jsme mohli uskutečnit v letošním roce tento výlov, který se nám v loňském roce nepodařil.”
Ivo Jedlička vedoucí rybného hospodářství Povodí Odry: “Zatím to vypadá tak, že ryby narostly pěkně a bude jich dostatek. Tím, že jsme po loňském roce, kdy jsme museli obsádku zlikvidovat, tolik násady na jaře, takže jsme museli nasazovat i ryby menší. Tak to vypadá, že část těchto ryb spadne do násady a bude se vysazovat ještě příští rok.”

Pandemie nemoci Covid 19 nás stíhá na každém kroku a tak i vodohospodáři měli starosti, aby na výlov sehnali dostatek pomocníků.

Ivo Jedlička vedoucí rybného hospodářství Povodí Odry: “Je tady dnes zhruba 45 lidí, by trošku problém v tom, že já ty lidi musím dopředu nasmlouvat z našich úseků nebo rybářských svazů a letos slibovali, že přijdou, ale sami se obávali, co bude další den. Ale nakonec se sešlo dostatek lidí a doufám, že se zítra ve zdraví do svých domovů zase rozejdeme.”

V sítích uvízli nejen kapři, ale také amuři, tolstolobici a dravci. Nejprodávanější rybou u nás ale stále zůstává kapr a na něm si také lidé nejčastěji pochutnávají při štědrovečerní večeři.

Anketa: rybáři: "Kapřík, ten na Vánoce musí být, je to takový folklor, každý rok."
"Řízek, klasický, řízek z kapra mám nejraději a rybí polévku, ještě.”
”Kapra na jakýkoliv způsob, pokud možno, teplej a je dobrej. Já jedině, jak se tomu říká:))..řízeček a pak na podkovičky.”

Vodohospodáři z Povodí Odry prodávají ryby celoročně. Po výlovech je vždy na pultech prodejen pestřejší nabídka. A po letošním navíc slibují, že o Vánocích bude kaprů dost a za loňskou cenu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy