Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Replika vypáleného dřevěného kostela v Gutech je již téměř dokončená

V Gutech na Třinecku už zase stojí dřevěný kostel. Ten původní lehl v srpnu 2017 popelem po úmyslném zapálení. Replika kostela přijde na zhruba 27 milionů korun, které pokryje pojistka a výtěžek sbírky.

Práce na stavbě kostela se po roce přesunuly především dovnitř. Řemeslníci pracují na vnitřním vybavení a detailech interiéru.

Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: “Na první pohled se jeví, že kostel je dokončen, ale když se podíváte blíže, je tam samozřejmě spoustu práce. Jednak tesaři dokončují nějaké drobnosti. Chybí osadit dveře, samozřejmě dokompletovat elektro, dokompletovat zabezpečovací systém. Je sice osazen nový oltář, ale bude se ještě osazovat svatostánek, malíři budou dělat repliku těch původních maleb na ochozu kostela. Bude se ještě malovat do původního modrého odstínu presbytář kostela, takže těch prací je tam ještě celkem spoustu k provedení.”
Antonín Papšík, majitel tesařské firmy: “Teď jsme dokončili zábradlí na kůru a dokončili jsme zábradlí na venkovní ochozu. Stolař provádí dřevěné lavice do kostela, ty nám ještě chybí dodat a parapetní deska na venkovním ochozu. Nastoupili dneska malíři, kteří budou malovat interiér a následující řemesla, jako elektrika se provádí, kamenné dlažby máme hotové a pokračujeme dál ještě s venkovními úpravami.”

Na hrubou stavbu mohou být tesaři z Valašska právem pyšní.

Antonín Papšík, majitel tesařské firmy: “Na co budeme pyšní? Na tu velikost stavby. Z těch masivních dubových trámů, jak je to všechno stavěné, tak jak jsme pyšní.”

Stavba repliky probíhala za přísného dohledu památkářů. Kostel se svou novou podobou přiblíží té původní, která byla světlejší.

Antonín Papšík, majitel tesařské firmy: “Po celou dobu výstavby toho kostelíka tady jezdili památkáři. Na starosti to měl pan Nitra, takže za jeho účasti jsme si nějaké detaily souhlasili a prováděli jsme to podle těch jeho postupů.”

Kostel by měl být slavnostně otevřen počátkem května. Ještě v dubnu budou přivezeny čtyři zvony z polské zvonařské dílny.

Antonín Papšík, majitel tesařské firmy: “Ve finále ještě koncem dubna nás čeká namontovat kovaný kříž na věž a makovice.”
Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: Zvony budou čtyři, byly vyrobeny v Polsku, v dílně Felczynských na východě Polska. Myslím, že můžu připomenout, že na ty zvony podstatnou částkou přispělo město Ostrava. Už dříve v původním kostele byly dva zvony taky od Felczynského, takže vlastně se vrací původní místo.

Věřící by se mohli v kostele sejít poprvé už počátkem května. Záleží však na mnoha okolnostech.

Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: Zatím se jeví, že by to mohlo být možné, ale nechceme to za každou cenu, kdyby se měly věci komplikovat, tak se prostě kostel otevře později. Snaha farnosti i nás je udělat vše pro ten květnový termín. Je to otázka těch prací, návaznosti a protiepidemických opatření, jaké budou možnosti, takže asi to není to nejpodstatnější, jestli se to stihne o nějaký týden dříve nebo později. Hlavně, aby aby to proběhlo všechno kvalitně, abychom se k těm věcem nemuseli vracet. Samozřejmě nezmínil jsem, že na konci dubna budou přivezeny varhany a budou se osazovat po vysvěcení kostela. Budou se osazovat zvony, včetně pohonu, takže těch prací tam je ještě celá řada. Po dokončení vlastního kostela ještě zbývá potom okolí. Protože před kostelem byl ohořelý kříž. Ten se bude instalovat nově. Oplocení bylo poškozeno jednak požárem, ale i stavbou a zásahem hasičů, takže oplocení se musí předělat. Terénní úpravy kolem kostela, chodníky před kostelem, opěrná zídka vedle kostela. Práce je tam ještě opravdu dost a dost, které se budou muset dokončit.”

Velká pozornost se samozřejmě upíná k ochraně dřevěné repliky kostela před požárem.

Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: Kostel je vybavený elektronickým protipožárním systémem. Znamená to, že je tam osazena elektronika, která detekuje ne požár, ale už zvýšenou teplotu nebo kouř v kostele i vně kostela, v exteriéru. V případě vzniku poplachu, ale i planého, protože kostel bude napojen nakonec přímo na pult hasičů, by tedy hned vyjížděli z Třince na místo samé. Doufám, že to nikdy nebude potřeba. Kromě toho protipožárního systému byla nad kostelem vybudována požární nádrž na 23 kubíků vody dle požadavku hasičů, takže samozřejmě udělala se opatření, které bylo možná finančně i technicky udělat.”

Tesaři dokončují stavbu obnovovaného kostela v Gutech

Obnova žháři vypáleného dřevěného kostela dostala konečně zelenou. Stavět se začne snad už v červnu

Hasiči už dvakrát zamítli návrh zabezpečení nového kostela v Gutech. Biskupství teď žádá znovu

Za vypálení kostela v Gutech padly vysoké tresty

Začal soud se žháři, kteří vypálili kostel v Gutech

Uplynul rok od vypálení dřevěného kostela v Gutech

Církev odpustila mladíkům, kteří vypálili kostel v Gutech

Na mši u vyhořelého kostela v Gutech přišly stovky lidí

Památkáři prohledávají spáleniště kostela v Gutech

Policie obvinila tři muže z úmyslného zapálení kostela v Třinci

Policie zadržela dva žháře, kteří zřejmě zapálili kostel v Třinci

Noční požár zničil dřevěný kostel z 16. století v Třinci-Gutech

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy