Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po vydatném sněžení v Beskydech a Jeseníkách přijde obleva, vodohospodáři už upouštějí přehrady

Počasí v posledních dnech ukázalo, že zima ještě nekončí. To, jak bude o víkendu a v dalších dnech, zajímá nejen turisty, kteří se chtějí vypravit na hory, ale také vodohospodáře, kteří už teď bedlivě sledují vodní toky a snižují hladiny přehradních nádrží.

Zatímco v nižších polohách se sníh už nedokázal udržet, v Beskydech a Jeseníkách ho napadlo až nečekaně mnoho a minimálně po celý víkend se tam udrží.

Obleva se očekává až v průběhu příštího týdne. V nížinách bude až 15 stupňů Celsia, na horách až 10 stupňů.

Marie Glofáková, meteoroložka, ČHMÚ Ostrava: “Na nejbližší dny očekáváme občasný déšť. Zpočátku nad 500 metrů, v sobotu nad 800 metrů budou srážky smíšené nebo sněhové. Od neděle na úterý očekáváme, že sněžit bude už jen v nejvyšších polohách.

Vlivem několik dnů trvajících srážek a tání sněhu se zvýšily hladiny vodních toků. Vodohospodáři mají situaci pod kontrolou a připravují přehrady na příval vody z tajícího sněhu. Například v Beskydech ho na některých místech leží více než jeden metr.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “My máme všechny nádrže naplněny na zásobní prostory, to znamená retenční prostory na všech přehradách jsou připraveny pro případné tání sněhu a zvýšené průtoky. Na Žermanicích, Těrlicku a Olešné v tuto chvíli reagujeme na zvýšené a přítoky a mírně odpouštíme tak, abychom manipulovali podle manipulačních řádů a byli připraveni na případné pozvolné tání, které je avizováno na příští týden.”

S ohledem na podmáčený terén by lidé měli být velmi opatrní při pohybu v blízkosti vodních toků, kde hrozí například borcení břehů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy