Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na hradě Hukvaldy se natáčel historizující dokument s dobovým příběhem

Každý rok se lidé těší na slavnostní otevření hradu Hukvaldy, které je spojeno s rytířskými souboji a dalšími zajímavými ukázkami. Protože se letos konat nemohlo, přišlo Muzeum Beskyd s nápadem natočit dobový dokument.

Barbora Kožušníková, kastelánka hradu Hukvaldy: “Rozhodli jsme se tímto počinem podpořit kulturní dění na hradě Hukvaldy a v blízkém okolí, které je teď v tuto chvíli docela zasažené aktuální situací a primárně tímto chceme nahradit akci Slavnostní otevírání hradu, která se musela zrušit.

Natáčení se konalo v průběhu 4 dnů a účastnilo se ho 10 historických skupin. Jen v sobotu bylo na place na 100 účinkujících a k tomu navíc řada zvířat včetně dravců.

Jan Herec, šéf skupiny Růže draka: “Růže draka, naše skupina, úžasní lidé, kteří Hukvaldy milují. Účastníme se tady už několik let různých akcí, protože mí lidé jsou angažovaní právě v historii, já jsem je k tomu malinko přivedl, tak tady organizujeme společně s paní kastelánkou různé akce. A jednou z těchto akcí je právě natáčení tohoto historizujícího filmu otevírání hradu Hukvaldy. Situace s covidem je taková, jaká je. Snažíme se těm lidem sdělit dobrou zprávu. Jsme tady, kultura žije, my fungujeme, přijďte za námi na Hukvaldy. Nic víc v tom není, jenom to drobné poselství. To je vše. A pokud bych měl vyprávět o historii a třeba i o mé skupině, o lidech, kteří tady jsou, bylo by to na dlouhý čas. Mnoho lidí se domnívá, že středověk je pouze šerm, šerm a šerm. To není pravda. Středověk je o obyčejných lidech. O řemeslnících, rolnících, a to my jsme. Středověká kuchyně a lovci, zemědělci. To my se snažíme předat. Protože mnozí jiní lidé v mé skupině právě pochází z rodin, které jsou z vesnic a ty tradice dožívají ještě pořád právě v těchto lidech. Tak se snažím je oživit, aktualizovat a prostě předat k té nové generaci. Protože středověcí lidé možná byli negramotní, možná byli hloupí pro nás, neuměli číst a počítat, ale byli to moudří lidé. Znali přírodu, počasí, věděli jak se mají chovat, s jakou úctou a pokorou, a to jsou vlastně oni. Proto chceme tady na Hukvaldech malinko těm lidem tuhle ne zprávu, ale vědomosti možná předat. To je vše. No a díky právě paní kastelánce a mým kamarádům a známým tohle můžeme tady realizovat. Takže velké poděkování Muzeu Beskyd, paní kastelánce.”

Historický dokument vypráví příběh o výběru nového hradního pána.

Peter Lezo, režisér, kameraman: “Původně jsme přemýšleli, že uděláme takový krátký film s příběhem, ale začali jsme vymýšlet a vymýšlet, tak to celé rostlo, takže jsme si nakonec řekli, že to malinko zjednodušíme a uděláme to formou takového dokumentíku. V podstatě celý ten příběh bude provázet hlas vypravěče a do toho tam budou probíhat nějaké takové ty sekvence z toho, co se děje, nebo dělo v té době, za té události, kdy vlastně umřel hradní pán a hledá se nový pán. Takže jsme se rozhodli udělat to takhle. Točí se takové krátké scénky k tomu, aby to nějak ilustrovalo, co se tam asi dělo a všechno to odvypráví ten vypravěč. Bude provázet tím příběhem.”

Dokument bude dokončený zhruba za měsíc, kdy bude k vidění na webových stránkách hradu a sociálních sítích.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy