Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historická Kolářova chata pod Slavíčem už není. Nahradit ji má replika

Kolářova chata pod beskydským vrchem Slavíč je minulostí. Po 90 letech byla stržena, když se její technický stav vyhrotil natolik, že už ji nebylo možné zachránit. Majitel slibuje, že postaví novou chatu.

Kolářova chata. Zdroj: TV Polar

Rozporuplné reakce vyvolala demolice historické turistické chaty pod vrchem Slavíč v Beskydech. Majitel Kolářovy chaty tvrdí, že demolici původně neplánoval. Chata se však začala nebezpečně hroutit.

Michal Cháňa, majitel Kolářovy chaty: “Když jsme začali dělat nějakou rekonstrukci garáže, tak došlo k havárii a následně tím k poškození komínu. Ten spadl a už se to dolů klátilo jako karty. V garáži jsme odsunovali nějaké příčky a podlahu. Minulý týden pršelo, takže nevím, jestli došlo k nějakému posunu statiky. Nicméně došlo k tomu, že to spadlo. My jsme potom museli ty zbylé části odsunout, takže jsme přivolali těžkou techniku a dali to ihned k zemi. Samozřejmě tomu předcházelo to, že technický stav hotelu byl takový, jaký jsme už uvedli. Dřevomorka se na tom hodně odepsala a dosavadní majitelé, od kterých jsme to koupili, kteří nám bohužel neřekli zcela pravdu. My když jsme odstranili obklady, tak jsme zjistili, že někde chybí dokonce metrové části trámů. Proto jsme vrchní část uzavřeli už loni. Nyní jsme se chystali jenom na nějaké kosmetické úpravy, ale spadlo to. Bohužel to, co jsme měli naplánované na příští rok, že bychom dělali nějakou rekonstrukci, tak se to posunulo a musíme to dělat všechno letos. Pokud teda nám úřady v tom budou nápomocny. Pokud nám tady pomůžou, jakože doufám, že ano, protože je to velice oblíbená chata v Beskydech a pro nás je to samozřejmě ekonomicky teď na pováženou, protože nemáme z čeho brát peníze na další rozvoj. Pokud se nám podaří, tak bychom chtěli do konce roku započít nějakou hrubou stavbou a příští rok to pro veřejnost otevřít.”

Historie chaty začala v roce 1899, kdy byla v místě postavena pro turisty Hadaszczokova útulna. Ta v roce 1930 vyhořela a o rok později byla otevřena nová chata. Turisté, kteří lokalitu navštěvují, vědí, že provoz chaty už byl delší dobu právě kvůli technickému stavu notně omezen.

Zdeněk Kožešník, turista: “Chatu znám, jedu se podívat, vzhledem k tomu, že jsem se dozvěděl, že se bourá. A až bude postavena nová, tak už tady asi nepojedu. Už to nemá ten starý nádech. Oni to postaví v novém, světlé kachličky, víte... a to se mi nelíbí.”

Příběh je podobný jako například u vyhořelého Libušína nebo kostela v Gutech. Místo původní horské chaty vyroste na místě replika s moderním zázemím.

Kamil Kawulok, starosta Horní Lomné: “Já to beru tak, že ten majitel s tím něco musel dělat, protože ta chata určitě už měla něco za sebou. Ti původní majitelé to pořád opravovali. On si to pojal jiným způsobem a tím pádem tu chatu udělá kompletně celou novou. Už to kouzlo sice staré chaty pomine, ale na druhou stranu zase je to krásné turistické místo. Je to v Horní Lomné jediná horská chata, takže věříme v to, že turisté si tam tu cestu najdou a bude sloužit zase dalších x let.”

Majitel by chtěl začít novou chatu stavět ještě letos a dokončení plánuje na příští rok. Turistická chata bude součástí komplexu, který nabízí ubytování, velký sál i moderní zázemí.

Připomeňte si historii Kolářovy chaty v reportáži z Beskydského expresu
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy