Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti na kolech musí mít v Polsku u sebe průkaz cyklisty, chodci nesmí na přechodech používat mobily

V sousedním Polsku se od začátku roku zvýšily pokuty za nejrůznější přestupky. Platí je nejen motoristé, ale také cyklisté a pěší. Ti například nesmějí používat mobilní telefony na přechodech pro chodce. Nový je také předpis, podle kterého musí mít děti ve věku mezi 10. a 18. rokem při jízdě na jízdním kole u sebe průkaz cyklisty.

Povinnost mít u sebe průkaz cyklisty platí pro děti na jízdním kole v Polsku od začátku letošního roku. Policisté je sice nebudou kontrolovat cíleně právě na tuto povinnost, pokutu však za chybějící doklad mohou dostat, pokud budou mít například nehodu. Postihem může být i domluva, ale pokuta může činit až 1500 zlotých, což je v přepočtu více než 8 tisíc korun.

Jacek Bąk, velitel strážníků v polském Těšíně: “Průkaz cyklisty musí mít od 1. ledna všichni cyklisté ve věku od 10 do 18 let roku. U starších to není nutné. Pokuta za porušení je až 1500 zlotých. Řešením může být i poučení. Při každé kontrole, kterou bude provádět strážník nebo policista, bude muset mladý cyklista předložit průkaz cyklisty, nebo tak učiní v případě nehody. Nebude to však tak, že by se všechny polské služby najednou pustily do kontrol dětských účastníků silničního provozu.”

Českých cyklistů, kteří jezdí do polského příhraničí na výlety nebo za nákupy, není málo. Polští policisté by měli uznávat i české průkazy cyklistů.

Petr Vícha (ČSSD), starosta Bohumína: “My tady v Bohumíně máme hodně cyklostezek a máme vybudované některé cyklostezky i společně s polskými partnery. Když je pěkně, vyjíždějí z Bohumína rodiny houfně do Polska, proto mne překvapila ta zpráva, že děti budou muset mít cyklistické průkazy. U nás by to neměl být problém, protože máme dopravní hřiště s učebnou, kam všechny naše děti postupně chodí a podstupují kurz, který dělají městští strážníci a průkazy cyklistů tam děti dostávají.”
Petr Chroboczek, velitel MP Český Těšín: “Naši strážníci od školního roku 2013/2014 provádějí dopravní výchovu na základních školách a to z toho důvodu, že od té doby je dopravní výchova součástí rámcového vzdělávacího programu na základních školách. Dopravní výchovu provádějí ve 3. a 4. třídách, kdy celý cyklus je završen zkouškou a obdrží od nás průkaz cyklisty.”

Dětem starším 10 let, které chtějí cestovat do Polska a nemají průkaz cyklisty, by ho měli vystavit v jejich škole.

Nahlásit chybu


K tématu
VÍTKOVICE, a.s. - Ostrava
Ostrava
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o., Ostrava (Poděbradova)
Ostrava
od 12 975 Kč/měsíc

Detail

JOB FACTORY s.r.o. - Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail