Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Finanční úředníci budu opět vyjíždět pro daňová přiznání do obcí v Moravskoslezském kraji

Zaměstnanci Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj navazují na tradici předcovidových let a s ohledem na zlepšenou epidemiologickou situaci opět vyjíždí od 7. března za občany do vybraných obcí, aby vybírali přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2021.

Do prvního dubna, kdy letos končí lhůta pro podání „papírového“ formuláře daňového přiznání, vyjede finanční úřad celkem do 10 obcí v Moravskoslezském kraji. Do tří obcí, kde bývá zájem občanů o osobní konzultace a podání daňového přiznání nejvyšší, přijedou úředníci opakovaně ve dvou termínech. Jedná se o obce Vítkov, Vrbno pod Pradědem a Rýmařov.

Petra Homolová, mluvčí Finančního úřadu pro MSK: "Starostové vyšli finančnímu úřadu i občanům vstříc a poskytli prostory pro nerušená jednání přímo v budovách městských a obecních úřadů nebo v jejich blízkosti. Tam úředníci na místě odkontrolují, zda je daňové přiznání úplné a formálně správné, zda neschází povinné přílohy. Blízkost domova dává občanům možnost scházející listiny rychle doplnit, opravit nesprávnosti, konzultovat s úředníky nejasnosti nebo například podat Oznámení o osvobozených příjmech."

Úředníci svou přítomností v obcích vychází vstříc především lidem, kteří upřednostňují osobní formu komunikace před komunikací elektronickou.

Petra Homolová, mluvčí Finančního úřadu pro MSK: "Jako první v kraji budou v pondělí 7. 3. 2022 přiznání od občanů přebírat úředníci z Územního pracoviště ve Frýdku–Místku v obci Morávka od 12:00 do 17:00 hodin. O den později v úterý 8. 3. 2022 pak ve Vítkově nabídnou pomoc občanům zaměstnanci z Územního pracoviště v Opavě."

Obce a města reagovala na nabídku finančního úřadu velmi rychle a jsou na návštěvu úředníků připravena. Většina výjezdem dotčených obcí o této akci informovala občany již v únoru. Tiskopisy daňových přiznání k ručnímu vyplnění lze získat nejen přímo od úředníků na výjezdech v obcích a na územních pracovištích finančního úřadu, ale jsou k vytištění také na www.financnisprava.cz, v záložce Daňové tiskopisy zde.

Petra Homolová, mluvčí Finančního úřadu pro MSK: "Osobní kontakt s úředníky však při podávání přiznání není nutný. Přiznání lze vyplnit i podat elektronicky prostřednictvím elektronických formulářů v aplikaci MOJE daně. V případě, že se občan rozhodne pro elektronickou formu podání, končí jeho zákonná lhůta pro podání přiznání o měsíc později, až 2. května 2022. S využitím služeb daňového poradce nebo advokáta lze podat přiznání do 1. července 2022. Stejná lhůta platí i pro daňové subjekty, které mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem."

Má-li daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku, která mu byla zřízena ze zákona, nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen daňové přiznání učinit pouze elektronicky s využitím dálkového přístupu ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně.

Podrobnější informace k dani z příjmů fyzických osob za rok 2021 a k problematice podávaných daňových přiznání jsou uveřejněny na www.financnisprava.cz včetně odpovědí na nejčastější dotazy, například zde a zde.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy