Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Areály uzavřených šachet na Karvinsku čeká slibná budoucnost

Areály uzavřených černouhelných dolů na Karvinsku nezůstanou ležet ladem. Kraj společně s obcemi už pro ně mají vymyšlené další využití. Konkrétní plány ale závisí na zájmu investorů.

Na Karvinsku se v současné době jedná o budoucnosti areálů dolů ČSA a Darkov v Karviné a dolu Lazy v Orlové. Všechny tři šachty ukončily těžbu a chystá se jejich zasypání.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: “Vláda České republiky je vstřícná, že říká, že ty pozemky, které nebude potřebovat k nějakému v útlumu, je připravená zdarma převést na obce, případně na kraji, pokud tam bude nějaké smysluplné využití, pokud se to hned neprodá dál.”
Kamil Kaufman, vedoucí oddělení koncepce a rozvoje společnosti DIAMO: “Zrovna tady na dole ČSA se plánuje malá průmyslová zóna v zadní části areálu, kde bylo bývalé dřeviště a tady tato historická oblast, to jsou budovy, které jsou historicky cenné, bude využívána jako kancelářské budovy, možná muzeum, možná něco jako Dolní oblast Vítkovic.

Naopak na sousedním Dole Lazy má ve spolupráci s vysokými školami vzniknout areál pro cirkulární ekonomiku a vědecký výzkum opětovného využití odpadu.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: “Těch věcí je opravdu spousta a výhodou je, že nějaké peníze na to z EU máme. Nevýhodou je, že takové projekty prostě nejsou moc připravené a EU říká, že do konce roku 2026 má být postaveno, takže musíme fakt do toho jít a ve spolupráci firmy a obyvatelé se pokusit najít smysluplné využití pro ty šachty.”

Další z uzavřených šachet, Důl Darkov v Karviné, by měl být využíván jako klasická průmyslová zóna.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

ISNA-MSE z.s., Ostrava
Ostrava
od 27 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

VÍTKOVICE, a.s. - Ostrava
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail