Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Místo řepy sklidil šťastný nálezce v Opavě zlatý diadém, pravděpodobně z doby bronzové

V Opavě - Kateřinkách se podařil mimořádný nález. Při kontrole řepy objevil nálezce šperk, pocházející podle předběžných odhadů z doby bronzové. Jednalo se o zlatý diadém, tedy ozdobu ženské hlavy. Muzeum v Bruntále ho představilo na akci v salla tereně bruntálského zámku.

Nálezce poklad objevil zkroucený jako svitek.

Ema Havelková, ředitelka Muzea Bruntál: „Našel to v balu hlíny, následně to doma očistil a šel do nejbližšího muzea, kde to vlastně odevzdal."

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Já bych chtěl nejprve poděkovat poctivému nálezci, že když nalezl tento unikátní předmět, že to odevzdal nejbližšímu muzeu tak, jak to má ze zákona být. Jedná se o zlatý diadém, který váží necelých 600 g a má 50 cm."

Podle předběžných odhadů diadém pochází z mladší až střední doby bronzové.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Pravděpodobně podle předběžné datace, je pravděpodobné nějaké 14- 15. století před Kristem a je unikátní tím, že je ve velmi dobrém stavu, jsou tam zaznamenány právě tepací prvky, které jsou typické právě pro dobu bronzovou.“

Kdo diadém nosil a jak se na místo nálezu dostal bude předmětem dalších zkoumání a expertíz.

Ema Havelková, ředitelka Muzea Bruntál: „Diadém je ozdoba hlavy, která byla typická pro mnoho pravěkých kultur.“

Igor Hornišer, historie Muzea Bruntál: „Nepochybně vzhledem k tomu, že diadém je ze zlata, tak příslušník vyšší vrstvy.“

Nalezený šperk bude teď přibližně rok předmětem zkoumání a odborných analýz, následně bude umístěn do sbírkového fondu muzea a bude možno jej shlédnout.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy