Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chovu exotických motýlů se daří i v Jeseníkách, jen pár kilometrů od Pradědu

Víte co je to LEPIDOPTEROLOGIE ? Jedná se jeden z mnoha druhů entomologie a znamená Nauku o motýlech. Své o tom ví pan Jiří Urda z Rudné pod Pradědem, který v této obci, jen pár kilometrů pod Pradědem, chová exotické motýly. Dnes jich tady návštěvníci v sezóně mohou vidět až 40 druhů.

Chov pana Urdy poznáte podle Geo domu - atypické stavby, podobné malé hvězdárně.

Jiří Urda, lepidopterolog: „Přes léto se jim daří, přes léto vlastně díky té stavbě, kterou máme, se jim tady daří, přes zimu ukončujeme sezónu, koncem září končíme a začátkem května, pokud tu nebude sněhová pokrývka, tak zase začneme."

První kukly exotického Morpha zakoupil pan Urda na burze, dnes už objednává kukly z celého světa a začíná motýly i sám množit. Vyžaduje to ovšem i pěstování speciálních rostlin.

Lenka Látalová, chovatelka: „Pěstujeme i živné rostliny pro ty housenky těch motýlů, kteří nakladou vajíčka a ty housenky žerou tady ty živné rostliny. Každý druh motýla klade na jinou rostlinu to svoje vajíčko, vlastně aby ta housenka se mohla pak tou rostlinou živit."

S chovem motýlů souvisí i jejich potrava, o kterou se chovatel musí postarat.

Jiří Urda, lepidopterolog: „Dospělci se živí buďto medovou vodou, který je vlastně 1 díl medu a jeden díl vody, dáváme jim i přezrálé ovoce, které babočkovití vlastně mají rádi."

Chovatel má i plány na další rozšiřování chovu.

Jiří Urda, lepidopterolog: „Plánujeme postavit možná ještě až pět geodomů, příští rok ještě jeden větší, devítimetrový, časem bychom chtěli udělat i dobré prostředí pro naše motýly.“

S blížícím se chladem již letošní chov skončil. V příštím roce se návštěvníci mohou těšit na ještě bohatší a početnější.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy