Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nové čtyřkolky, které předal MS kraj provozovatelům, budou upravovat trasy v Jesenkách

Celý MS kraj |

S přicházející zimou a rostoucí popularitou běžeckého lyžování řeší obce i provozovatelé areálů problém kvalitní údržby běžeckých tras. MS kraj se stará o více než 750 km tras a s tím souvisí i potřeba techniky na jejich údržbu. Jeseníkům proto právě předal dvě nejnovější čtyřkolky.

Celkové náklady na jejich pořízení překročily jeden milion třista tisíc korun

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Tak dneska předáváme tuhletu techniku do Jeseníků na úpravu běžeckých tras. Je potřeba také obnovovat techniku postupně v celém našem kraji. Za námi můžete vidět dva stroje, které zůstávají v téhle oblasti. Jeden je pracovní stroj na pásech, který bude sloužit na Nové Vsi a druhý bude upravovat stopy Malá Morávka a potom Praděd a dál.“

Čtyřkolka pro areál v Nové Vsi má vyhřívanou kabinu, naviják a přední i zadní závěsy pro radlici a finišer lyžařské stopy.

Pavel Lolek, provozovatel čtyřkolky: „Po 30 letech mrznutí na skútru se stal zázrak a mám tuto parádu. 
Jaroslav Ošťádal, dodavatel techniky: "Má to vlastně dvě rychlosti, do rychla a do pomala, jako pracovní, když budou vyrábět stopy, tak jezdí pomalu, všechno ve 4x4 provedení, aby to mělo dostatečnou sílu. Motor je tam tisícovka, je to benzín a má to výkon 85 koní. Spotřeba se u toho neudává, protože to je terénní stroj a tam nejde změřit přesně určitý úsek, jak to jede, takže ty spotřeby jsou tam s pásy 15 – 20 litrů úplně normálně.“

Nejmodernější stroj pro Malou Morávku s USB portem a dalším vylepšeními obslouží až 80 km místních tras.

Ondřej Holub (nez.), starosta Malé Morávky: „Upravujeme technikou, primárnš tedy sněžnými rolbami, které máme dvě, jednu sedmnáctiletou letitou, jednu máme teď tři roky asi novou. Upravujeme ty trasy strojně. Potom používáme pro úpravu i čtyřkolky, jednu už máme a teď vlastně druhou jsme dostali do zápůjčky od MS kraje. Ty čtyřkolky používáme hlavně, když jsou zejména nedostatečné sněhové podmínky a není možné, posunovat se z jednotlivých lokalit těch tras po rolbě, jakoby po své ose, to znamená, že je používáme pro předsezónní údržbu, pro vyřezávání větví, pro monitoring těch tras i v zimě a potom pro udržování, když není dostatečná sněhová pokrývka, ale upravujeme to vlastně čtyřkolkou a stopovačem.“

MS kraj podporuje také vybavení Horské služby, která s obcemi a lesníky spolupracuje.

Vítězslav Kaller, náčelník HS Jeseníky: „Horská služba MS kraje dostala také dotaci na pořízení dvou strojů, dvou čtyřkolek, které budeme využívat k té naší záchranářské činnosti a tak, jako tady kolegové, kteří upravují běžecké stopy, je to pro nás velký přínos a v podstatě jsme rádi za každou pomoc, kterou dostaneme i z kraje.“

Všichni provozovatelé nyní už potřebují jen maličkost – pořádnou sněhovou pokrývku letošní zimy.

Nahlásit chybu


K tématu

Veteránská rallye Trofeo Niké Jeseníky projela dva kraje a zakončila pouť v lázních Karlova Studánka

12. září 2023 9:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Již potřiadvacáté se sjely posádky nablýskaných autoveteránů na rallye Trofeo Niké Jeseníky. Historická auta projela Olomouckým a Moravskoslezským krajem a zakončila svou pouť v horských lázních Karlova Studánka.

V lázeňské Karlově Studánce vyroste nový Dům přírody

14. ledna 2024 13:13 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Ministr životního prostředí Petr Hladík představil na tiskové konferenci v Karlově Studánce nový projekt Domu přírody v Jeseníkách a podepsal smlouvu o spolupráci při jeho výstavbě. Vznikne jako nové návštěvnické a vzdělávací centrum CHKO Jeseníky a Agentury ochrany přírody a krajiny ve spolupráci s MS krajem.

Den na lyžích s MS krajem přilákal do Jeseníků stovky návštěvníků, dětí i dospělých

22. ledna 2024 16:16 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V Malé Morávce v areálu Kopřivná se konal Den na lyžích, již tradiční každoroční akce, kterou pro veřejnost pořádá MS kraj. Za slunečného počasí zavítaly do areálu stovky návštěvníků a užily si celodenní zimní zábavu jak pro děti, tak pro dospělé.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

17. dubna 2024 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

17. dubna 2024 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.

Valenta a Blašková si v Havířově olympiádu nevybojovali

16. dubna 2024 21:23 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Unikátní turnaj se podařilo získat Havířovu do svého Národního tréninkového centra stolních tenistů. Smíšené páry z celého světa tam bojovaly o přímý postup na olympijské hry v Paříži. Své želízko v ohni měla i České republika.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

16. dubna 2024 17:33 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Nové čtyřkolky, které předal MS kraj provozovatelům, budou upravovat trasy v Jesenkách
Vydáno 9. prosince 2022 11:53, Celý MS kraj, Karel Soukop
S přicházející zimou a rostoucí popularitou běžeckého lyžování řeší obce i provozovatelé areálů problém kvalitní údržby běžeckých tras. MS kraj se stará o více než 750 km tras a s tím souvisí i potřeba techniky na jejich údržbu. Jeseníkům proto právě předal dvě nejnovější čtyřkolky.

Celkové náklady na jejich pořízení překročily jeden milion třista tisíc korun

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Tak dneska předáváme tuhletu techniku do Jeseníků na úpravu běžeckých tras. Je potřeba také obnovovat techniku postupně v celém našem kraji. Za námi můžete vidět dva stroje, které zůstávají v téhle oblasti. Jeden je pracovní stroj na pásech, který bude sloužit na Nové Vsi a druhý bude upravovat stopy Malá Morávka a potom Praděd a dál.“

Čtyřkolka pro areál v Nové Vsi má vyhřívanou kabinu, naviják a přední i zadní závěsy pro radlici a finišer lyžařské stopy.

Pavel Lolek, provozovatel čtyřkolky: „Po 30 letech mrznutí na skútru se stal zázrak a mám tuto parádu. 
Jaroslav Ošťádal, dodavatel techniky: "Má to vlastně dvě rychlosti, do rychla a do pomala, jako pracovní, když budou vyrábět stopy, tak jezdí pomalu, všechno ve 4x4 provedení, aby to mělo dostatečnou sílu. Motor je tam tisícovka, je to benzín a má to výkon 85 koní. Spotřeba se u toho neudává, protože to je terénní stroj a tam nejde změřit přesně určitý úsek, jak to jede, takže ty spotřeby jsou tam s pásy 15 – 20 litrů úplně normálně.“

Nejmodernější stroj pro Malou Morávku s USB portem a dalším vylepšeními obslouží až 80 km místních tras.

Ondřej Holub (nez.), starosta Malé Morávky: „Upravujeme technikou, primárnš tedy sněžnými rolbami, které máme dvě, jednu sedmnáctiletou letitou, jednu máme teď tři roky asi novou. Upravujeme ty trasy strojně. Potom používáme pro úpravu i čtyřkolky, jednu už máme a teď vlastně druhou jsme dostali do zápůjčky od MS kraje. Ty čtyřkolky používáme hlavně, když jsou zejména nedostatečné sněhové podmínky a není možné, posunovat se z jednotlivých lokalit těch tras po rolbě, jakoby po své ose, to znamená, že je používáme pro předsezónní údržbu, pro vyřezávání větví, pro monitoring těch tras i v zimě a potom pro udržování, když není dostatečná sněhová pokrývka, ale upravujeme to vlastně čtyřkolkou a stopovačem.“

MS kraj podporuje také vybavení Horské služby, která s obcemi a lesníky spolupracuje.

Vítězslav Kaller, náčelník HS Jeseníky: „Horská služba MS kraje dostala také dotaci na pořízení dvou strojů, dvou čtyřkolek, které budeme využívat k té naší záchranářské činnosti a tak, jako tady kolegové, kteří upravují běžecké stopy, je to pro nás velký přínos a v podstatě jsme rádi za každou pomoc, kterou dostaneme i z kraje.“

Všichni provozovatelé nyní už potřebují jen maličkost – pořádnou sněhovou pokrývku letošní zimy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000034751/nove-ctyrkolky-ktere-predal-ms-kraj-provozovatelum-budou-upravovat-trasy-v-jesenkach