Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Josef Danyi je mezinárodně nejoceňovanějším českým fotografem. Právě vystavuje v bruntálském divadle

Celý MS kraj |

Aktuálně patří do Top Ten - desítky evropských fotografů v kategorii ilustrace a fine art – a je nominován na titul nejlepšího evropského fotografa. Josef Danyi, držitel více něž 100 ocenění ve 38 státech 4 kontinentů, právě zahájil svou výstavu v bruntálském divadle. Jeho tvorba se stále více stává grafickou prací s fotografiemi.

V práci Josefa Danyiho dochází k výraznému posunu a vlastní fotografie je teprve počátkem jeho tvorby.

Josef Danyi, fotograf a grafik: „Je to další posun v mé tvorbě, kdy fotografie je jen prostředkem k dosažení mého cíle. Prolínají se nám tady dva světy, jeden skutečný a jeden imaginární. Je to klasická práce ve Photo shopu, vlastně skládám vrstvy. Mým přáním je, aby si každý vytvořil nějaký svůj příběh. Ve své podstatě já to nechávám na tom divákovi, aby ho ta fotografie upoutala, aby se do ní vlastně vnořil a přemýšlel nad tou fotografií, co v něm evokuje. Jaké pocity a jaký z toho má celkově dojem.“

Minimalistická fotografie, kterou fotograf pořídí je tedy jen základem konečného obrazu, doplněného množstvím dalších vrstev a témat.

Josef Danyi, fotograf a grafik: „Třeba pro vytvoření tady tohoto města, které vlastně je v pozadí, jsem vlastně použil okenice chorvatských domečků, kdy jsem si vytvořil takový mustr, ten jsem vlastně upravoval a nějakým způsobem seskládával a vytvořil jsem takovéhle město.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Je to úžasné. Já jsem srašně rád, že město Bruntál může být prezentováno téměř na celém světě. Je to Švýcarsko, Thaiwan, Amerika a Vietnam. Tam všude pan Danyi vystavoval. Včera jsem si výstavu prohlížel a položil jsem panu Danyimu otázku, která fotografie je jeho favoritem. A před jeho favoritem právě stojíme a je to vlastně, vizuálně to vypadá jako Downtown, ale tvořilo se to na několikrát, protože to má několik podob. Tak jako malíř se vrací ke svému obrazu, tak i pan Danyi se vrací ke svým fotografiím, které ještě dále upravuje.“

Radek Zatloukal (nez.), místostarosta Bruntálu: „Ukázal, že umění v Bruntále má potenciál, že i kluk z takového města, jako je Bruntál, se dokáže prosadit ve světě a líbí se mi jak jeho vernisáž na městském úřadě, líbí se mi i tyto koláže, protože jeden z obrazů, který tady visí, jsem od něho zakoupil a je v mé kanceláři.“

Častým tématem fotografa je architektura, objekty v přírodě, ale i lidé. Vydal celkem 3 fotoknihy z každé oblasti své tvorby.

Josef Danyi, fotograf a grafik: „Připravuji teď vlastně čtvrtou v tomhle roce, s touto tématikou, která je dnes tady na té výstavě.“

Již 15 dubna se Josef Danyi zúčastní v Praze finále Evropské federace fotografů, které rozhodne o jeho umístění v žebříčku mezi deseti nejlepšími.

Nahlásit chybu


K tématu

Žáci ZUŠ Frýdek-Místek vystavují své práce v bývalé záložně

18. května 2023 12:38 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek si připravil tradiční výstavu žákovských prací. Letos zaplnila jedinečný výstavní prostor, budoucí městskou galerii Záložna. Výstava má název Nejprve najdi, potom hledej. Zastoupena je na ní malba, keramika i zajímavé modely.

Školáci ze Slezské Ostravy malovali svou vizi města v roce 2050

6. června 2023 12:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Školáci ze Slezské Ostravy se zapojili do projektu Evropa 2050. Jde o diskuzní a prezentační panel o tématu budoucnosti Evropy v roce 2050 z pohledu mladé generace. Žáci malovali svou představu nejen obvodu, ale i města a nejlepší práce postoupily do národního kola soutěže.

Galerii města Karviné zdobí díla výtvarnice Jitky Gřeškové

2. května 2023 16:49 | Karviná | Monika Danková

Karvinská výtvarnice Jitka Gřešková prožívá jubilejní rok, který je pro ni symbolický ve třech životních rovinách. Svou výstavu, která byla slavnostně zahájena v Galerii města Karviné, proto nazvala Vzpomínání a my se tam na chvíli společně podíváme.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Včera 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Včera 10:44 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Včera 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun

Včera 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.

V archeoparku se lidé seznámili s bohy a démony Slovanů

Návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi se mohli seznámit s Bohy a démony, kteří kdysi provázeli životem Slovany. Přednášku zpestřila ukázka replik nálezů z celé Evropy.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

14. dubna 2024 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

14. dubna 2024 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Josef Danyi je mezinárodně nejoceňovanějším českým fotografem. Právě vystavuje v bruntálském divadle
Vydáno 5. dubna 2023 18:00, Celý MS kraj, Karel Soukop
Aktuálně patří do Top Ten - desítky evropských fotografů v kategorii ilustrace a fine art – a je nominován na titul nejlepšího evropského fotografa. Josef Danyi, držitel více něž 100 ocenění ve 38 státech 4 kontinentů, právě zahájil svou výstavu v bruntálském divadle. Jeho tvorba se stále více stává grafickou prací s fotografiemi.

V práci Josefa Danyiho dochází k výraznému posunu a vlastní fotografie je teprve počátkem jeho tvorby.

Josef Danyi, fotograf a grafik: „Je to další posun v mé tvorbě, kdy fotografie je jen prostředkem k dosažení mého cíle. Prolínají se nám tady dva světy, jeden skutečný a jeden imaginární. Je to klasická práce ve Photo shopu, vlastně skládám vrstvy. Mým přáním je, aby si každý vytvořil nějaký svůj příběh. Ve své podstatě já to nechávám na tom divákovi, aby ho ta fotografie upoutala, aby se do ní vlastně vnořil a přemýšlel nad tou fotografií, co v něm evokuje. Jaké pocity a jaký z toho má celkově dojem.“

Minimalistická fotografie, kterou fotograf pořídí je tedy jen základem konečného obrazu, doplněného množstvím dalších vrstev a témat.

Josef Danyi, fotograf a grafik: „Třeba pro vytvoření tady tohoto města, které vlastně je v pozadí, jsem vlastně použil okenice chorvatských domečků, kdy jsem si vytvořil takový mustr, ten jsem vlastně upravoval a nějakým způsobem seskládával a vytvořil jsem takovéhle město.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Je to úžasné. Já jsem srašně rád, že město Bruntál může být prezentováno téměř na celém světě. Je to Švýcarsko, Thaiwan, Amerika a Vietnam. Tam všude pan Danyi vystavoval. Včera jsem si výstavu prohlížel a položil jsem panu Danyimu otázku, která fotografie je jeho favoritem. A před jeho favoritem právě stojíme a je to vlastně, vizuálně to vypadá jako Downtown, ale tvořilo se to na několikrát, protože to má několik podob. Tak jako malíř se vrací ke svému obrazu, tak i pan Danyi se vrací ke svým fotografiím, které ještě dále upravuje.“

Radek Zatloukal (nez.), místostarosta Bruntálu: „Ukázal, že umění v Bruntále má potenciál, že i kluk z takového města, jako je Bruntál, se dokáže prosadit ve světě a líbí se mi jak jeho vernisáž na městském úřadě, líbí se mi i tyto koláže, protože jeden z obrazů, který tady visí, jsem od něho zakoupil a je v mé kanceláři.“

Častým tématem fotografa je architektura, objekty v přírodě, ale i lidé. Vydal celkem 3 fotoknihy z každé oblasti své tvorby.

Josef Danyi, fotograf a grafik: „Připravuji teď vlastně čtvrtou v tomhle roce, s touto tématikou, která je dnes tady na té výstavě.“

Již 15 dubna se Josef Danyi zúčastní v Praze finále Evropské federace fotografů, které rozhodne o jeho umístění v žebříčku mezi deseti nejlepšími.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036560/josef-danyi-je-mezinarodne-nejocenovanejsim-ceskym-fotografem-prave-vystavuje-v-bruntalskem-divadle