Slezské dny, které v Dolní Lomné pořádá Matice slezská, začaly tradičním průvodem, ve kterém šly všechny soubory.
Natálie Ondrušová, soubor Olšina: “My jsme z Orlové. Jsme folklorní soubor Olšina. Těšíme se hodně a jezdíme sem pravidelně, co dva tři roky. Naše tance jsou z Těšínského Slezska a dneska předvedeme havířské tance.”
Mirka Šemelová, soubor Slezan: “My jsme folklorní soubor Slezan z Českého Těšína. Vystupujeme na Slezských dnech téměř pravidelně. Dneska jsme tady v menším uskupení, doprovázíme našeho gajdoše, protože jsme vystupovali v hudebním programu a měli jsme tam jeden klasický tanec ověnžok a potom dívčí zpěv, takové žertovné písničky.”
Návštěvníci Slezských dnů ocenili pečlivě připravený program.
Jarmila Kantorová, ředitelka festivalu: “Přijely hodně regionální soubory, ale jako hosta jsme pozvali soubor PULS, to je Poddukelský umělecký lidový soubor z Prešova. Tvoří ho ukrajinská menšina. Kdysi už tady byli v roce 2016 a bylo to něco úžasného. Takže věřím, že se to lidem bude líbit. Jinak máme odpoledne dva koncipované pořady. Hlavní začne ve 14 hodin a má název Já do vojny nepůjdu. Pak následuje dětský pořad Přežíračky, říkačky.”
Organizátoři i vystupující řešili menší návštěvnost, která by mohla souviset se snižující se oblibou lidových tradic.
Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “Já bych se s vámi podělil o dvě myšlenky, které mne napadly, když si někteří kolegové stěžovali, že je tady málo lidí a že zájem lidovou kulturu a folklor klesá. Já si to nemyslím a kdo mi nevěří, ať se podívá za mě. Tato plejáda mladých občánků svědčí o pravém opaku.”