Čtrnáctiletý David Rotter z deváté třídy základky Františka Formana má ve výběru střední školy rozhodnuto. Chce v budoucnosti pracovat v IT, a podle toho také posílal přihlášky.
David Rotter, žák 9. třídy, ZŠ Františka Formana: „Školy jsem vybíral od září. Vybral jsem si telekomunikační v Porubě, obchodní akademii v Porubě a Kratochvilku. Odeslal jsem přihlášky a ty školy jsem si obešel. Vlastně jsem se začal připravovat docela pozdě, dva měsíce před přijímačkami a udělal jsem si plán se strejdou, že si první dva týdny píšu všechny CERMAT testy, které už byly, a to co mi nepůjde, tak z toho vytáhneme a na to mám teď vlastně měsíc.“
Oproti loňsku je nabídka středoškolských oborů v Moravskoslezském kraji bohatější.
Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „V letošním roce se budou otevírat 3 nové obory. V tuto chvíli často zmiňovaná lycea. Jedno státní lyceum otevíráme na Mendelově střední škole v Novém Jičíně. Další budeme otevírat na SŠ techniky s služeb v Karviné, kde se budeme zaměřovat na obchod a internetový obchod a ten třetí je soukromá střední škola Montesori, kde otevíráme pedagogiku.“
Ve vybraných oborech pokračuje kraj také v udělování stipendií. Investice tvoří přibližně 14,5 miliónu korun. Jedná se zejména o podporu řemesel.
Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Jsou to primárně obory, které souvisí s nízkým počtem žáků, kteří se na tyto obory hlásí ač jsou důležité pro trh práce, například pokrývač, tesař, řezník a samozřejmě obory související s automobilovým průmyslem.“
Při výběru střední školy mohla deváťákům pomoci také soutěž Řemeslo má zlaté dno, která se koná každoročně v hrabůvkovském K-Triu.
Jana Kováčková, organizátorka soutěže, Kultura-Jih: „Děti si tady můžou vyzkoušet různá řemesla. Máme tady 18 stanovišť různých středních škol. Jsou tady i partneři škol, takže děti mají možnost se poptat i jich, jak se můžou dostat na školy nebo kde mohou dělat praxe.“
Darina Ištvániková, studentka, SOŠ Frýdek-Místek: „Momentálně lákáme především na mechaniky seřizovače, zámečníky a na obráběče kovu. Já jsem sama na oboru mechanik seřizovač a šla jsem tam především protože máme rodinnou firmu a můj otec jím je taky. S CNC tedy dělám už odmalička. Je to navíc velice žádaný obor, tak jsem měla jistotu, že se uplatním.“
Žáci 9. tříd měli možnost poslat přihlášku na střední školy do 20. února, a to elektronicky pomocí systému DiPSy nebo tiskopisem. Nyní se mohou, stejně jako David, plně připravovat na přijímací řízení.