Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Revolution train opět varoval před drogami

Do města přijel opět po roce Protidrogový vlak. Do světa narkomanů se jeho prostřednictvím podívali zejména žáci vyšších ročníků základních škol. Odpoledne mohla speciální vlakovou soupravu navštívit i veřejnost.

Příběh z Protidrogového vlaku oslovuje mladé lidi třetím rokem. V rámci své letošní tour zavítal podruhé i na zdejší vlakové nádraží. V pátek si zážitkový projekt prošli žáci z okolních obcí, v pondělí zejména osmáci a deváťáci z Nového Jičína.

“Ukázali nám, jak nám ty drogy mohou zničit život,” sdělil své dojmy jeden z mladých návštěvníků vlaku. “Nikdy to nechci vyzkoušet,” přidal se kamarád. “Úplně mi to promluvilo do duše, abychom to nikdy nebrali,” svěřila se další školačka. “Je to velmi naučné, ukazuje nám to, jak daleko to může dojít,” přidala se spolužačka.

Odpoledne byl Revolution train otevřen veřejnosti, i ta měla vstup zdarma. Odstrašující protidrogovou prevenci pro všechny zaplatilo město, z rozpočtu šlo přes 100 tisíc korun.

“Celkově kriminalita v Novém Jičíně rok od roku klesá, ale jediným alarmujícím prvkem je právě vzrůstající užívání drog, i když oproti jiným městům v kraji to ještě není až tak alarmující. Ale přece jen ten vzrůst tam je, takže chceme ty mladé, kterých se to týká, upozornit, že to nebezpečí tam hrozí,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

“Ty drogy budou vždycky, drogy byly, jsou a budou. Nicméně je podat dětem tuto informaci a co nejvíce se snažit oddálit jejich zkušenost s drogami. Když to porovnám se západním světem, tak je vidět, že českým dětem patří zlatá medaile v kouření, hulení trávy, alkoholu. Tady si myslíme, že prevence byla v minulých deseti letech skutečně zanedbávána,” reagoval Pavel Tuma, autor projektu Protidrogový vlak.

Pro příklad zničených životů nemusel Pavel Tuma chodit daleko. Přímo vyhlídka z vlaku do polozbořené stavby v prostoru železniční stanici, kde vlak stál tři noci, mu dala za pravdu.

“V noci se zde stahují zajímavé živly. Myslím si, že kdyby náš vlak viděli tito lidé tak před šesti lety, možná by pro ně byl zkušeností a nemuseli teď trávit život venku na matraci. Squat, který mi dnes dětem ukazujeme v našem vlaku, je vlastně velmi identicky vidět v Novém Jičíně hned vedle vlaku,” pousmál se Pavel Tuma.

Právě v Novém Jičíně překročila návštěvnost vlaku 60 tisíc lidí. Úspěšný je také v Německu, zajíždí do Polska a na Slovensko.

Projekt nyní pokračuje druhou fází, které vyslovilo podporu také ministerstvo vnitra. Zapojí se do něj s návazným programem i policie ČR.

“Co je velká novinka, jsou R. T. HUBy. Budeme teď ve spolupráci s několika městy spouštět nový projekt, chceme, aby děti od 14 do 19 let měly prostor, kde mohou nějakým způsobem sociálně tvořit,” vysvětlil autor projektu.

Tato myšlenka vznikla právě na základě dotazníků, které děti vyplňovaly při návštěvě Portidrogového vlaku v loňském roce. Výsledky ukázaly, že školáci od osmé třídy hromadně opouštějí zájmové kroužky. R.T. HUBy by mohly být novým prostorem, kde se mohou scházet a bavit se.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy