Šaty dlouhé až po zem zdobené krajkou, v pase korzet a nezbytný klobouček. Takto dorazila k novojičínské baště z Ostravy Kateřina Mrázková. Podobných oděvů z doby anglické královny Viktorie, které si sama šije, má doma plnou skříň. V riflích a triku ji nepotkáte.
“Já vlastně nemám doma nic jiného kromě tohohle, takže když opustím domov, tak mě lidé mohou vidět pouze takto,” pousmála se Kateřina Mrázková, obdivovatelka viktoriánské doby.
Této mladé ženě učarovala historie už v dětství, kdy s rodiči navštěvovala hrady a zámky. Ovládla ji natolik, že se stala jejím denním životním stylem, o kterém teď jezdí přednášet na různá místa.
“Tak uchvátilo mne všechno, celkově ten život v té době. Už takto žiji dlouho, zabývám se běžnou denní dobou ve viktoriánské éře, až třeba po svatby a také pohřebnictví,” vysvětila Kateřina Mrázková
Na ochutnávku přivezla Kateřina Mrázková na baštu také sušenky podle staroanglických receptů a drobné vynálezy té doby.
“Ono se to zdá, že je nám to téma v Novém Jičíně vzdálené, ale kontakty s Velkou Británií byly v té době celkem bohaté. Především obchodní, ale také společenské a kulturní,” uvedla Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín.
Vliv viktoriánské Anglie v Novém Jičíně se dá vypozorovat třeba na architektuře.
“Místní stavitel Hugo Blum jel například studovat architekturu do Británie, především způsob, jakým tam stavěli rodinné domy a vily, tzv. dům v zahradě. Ale jak už jsem říkala, zejména to byly obchodní kontakty, takže v Londýně si mohli milovníci módy koupit klobouk značky Hückel, a tady v Novém Jičíně koupit kvalitní anglické látky,” dodala pracovnice archivu.
“Budeme se zabývat samozřejmě módou, ale také životem viktoriánské doby jako takovým, abychom si uvědomili, že dneska to máme ve spoustě věcí jednodušší. Budeme tedy mluvit o rodině, škole a nahlédneme i do toho šatníku, bez toho by to nešlo,” uzavřela milovnice viktoriánské Anglie.
Další zajímavou besedu na baště připravuje Klub rodáků a přátel města na květen. Nový Jičín si letos připomíná 460. výročí vydání privilegia, kde se poprvé zmiňují zdejší šenkovní měšťané. Ti tvořili hospodářskou elitu města, která měla právo vařit pivo.