Distanční výuka je už několik týdnů samozřejmostí ve všech školách. K této formě vzdělávání v oblasti prevence přistoupila i policie.
Petr Směták, preventista PČR MS kraje: “V Moravskoslezském kraji jsme nabídli školám formu distanční přednášky, že jsme schopni tohle realizovat. Některé školy na to reagovaly, že mají zájem o tuto distanční formu přednášek.”
Jednu z prvních on-line lekcí na téma kyberkriminalita a kyberšikana si vyslechli studenti novojičínské střední školy Educa.
Právě bezpečné chování na internetu, zejména v současné době, kdy na něm tráví daleko více času, zajímalo studenty nejvíce.
Petr Směták, preventista PČR MS kraje: “Ptají se na to, co mohou spáchat ve virtuálním světě ať na internetu nebo na sociálních sítích. Zajímají se také o autorská práva, co se týče stahování filmů a podobně. A v současné době se snažíme i upozornit na to, že se blíží čas vánočních nákupů. Ty letošní budou specifické v tom, že asi hodně lidí využije možnosti nakupovat dárky přes internet a my bychom chtěli právě i přes studenty upozornit jejich rodiče a prarodiče, aby byli opatrní. Protože při této formě nákupu může dojít k podvodům a zneužití informací.”
Přednáška policejního preventisty ovšem ve střední škole Educa splnila i další účel. Byla součástí workshopu v rámci Týdne odborných dovedností projektu Erasmus+.
Aleš Medek, ředitel SOŠ Educa Nový Jičín: “Kolegyně vymyslela projekt Den digitálních technologií. Jeho součástí bylo šest workshopů, které původně měly být ve škole. Protože jsme o ně nechtěli přijít, měli jsme je už naplánované, přesunuli jsme je do toho on-line prostředí. Bylo tam téma 3D tisku, úprava digitální fotografie, prezentace Erasmu a Domu zahraniční spolupráce a byl tam také projekt Internetem bezpečně ve spolupráci s Policí České republiky.”
Po střední škole Educa si už distanční přednášku preventistů vyslechli také studenti zdejšího gymnasia. Videa s varováním před kyberkriminalitou a před dalšími riziky jsou volně ke shlédnutí na webu a facebooku policie. V rámci projektu Policejní rádce pro bezpečný život se věnují 10 tématům, například trestní odpovědnosti, přestupkům, bezpečné dopravě a cílí také speciálně na řidiče, chodce a cyklisty seniory.