Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

SZM chystá výstavu ke století trvání republiky

  • Opava,

Opavské Slezské zemské muzeum připravuje ke 100. výročí vzniku Československa, které připadá na letošní rok, hned několik výstav. Ty budou mapovat důležité události minulého století. Už na jaře bude zahájena výstava o životě ve Slezsku a na Ostravsku od roku 1918 do roku 1938 a také výstava, která přiblíží tehdejší módní vkus.

Výstavu s názvem Slezsko a Ostravsko v letech 1918–1938, připravují zdejší kurátoři Slezského zemského muzea už několik měsíců.

„Podařilo se nám pro tuto výstavu sehnat předměty spojené s významnými osobnostmi z regionu. Jako byl např. ministr financí Karel Engliš, rodák z Hrabyně, opavský poslanec Josef Lukeš, starosta Moravské Ostravy Josef Chalupník a mnozí další,“ přibližuje kurátor Ondřej Kolář.

Výstavou bude provázet fiktivní postava. Do jejího životního příběhu se promítnou všechny důležité události dvou dekád meziválečného období. A také komplikované česko-polské vztahy, německé osídlení, specifické Hlučínsko i dynamicky se rozvíjející Ostravsko.

Souběžně s touto výstavou bude zahájena ještě další, která přiblíží, jak se lidé v minulém století oblékali. Základ budou tvořit modely, které muzeu věnovali v loňské sbírce lidé.

Výstava obsáhne hned dvě výstavní místnosti. Ukáže oděvy, šperky i doplňky z let 1918–1988. Některé z nich představí také se svým příběhem, který dodali jejich majitelé. Třeba u jednoho kožichu se dozvíme, že si jej jeho majitelka koupila místo ledničky.

„Byla to kolikrát tak kouzelná a autentická vyprávění, že jsme se rozhodli podělit se o ně s návštěvníky,“ vzpomíná Martina Polomíková, textilní restaurátorka, která oděvy sesbírala.

Ke stoletému výročí vzniku republiky muzeum chytá ještě další akce.

„Můžeme zmínit také výstavu o československé armádě v Národním památníku v Hrabyni. Nebo také řadu doprovodných akcí, především edukačních, kulturních,“ přiblížila mluvčí Slezského zemského muzea Romana Cieslarová.

Nahlásit chybu


K tématu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail