Výstavu s názvem Slezsko a Ostravsko v letech 1918–1938, připravují zdejší kurátoři Slezského zemského muzea už několik měsíců.
„Podařilo se nám pro tuto výstavu sehnat předměty spojené s významnými osobnostmi z regionu. Jako byl např. ministr financí Karel Engliš, rodák z Hrabyně, opavský poslanec Josef Lukeš, starosta Moravské Ostravy Josef Chalupník a mnozí další,“ přibližuje kurátor Ondřej Kolář.
Výstavou bude provázet fiktivní postava. Do jejího životního příběhu se promítnou všechny důležité události dvou dekád meziválečného období. A také komplikované česko-polské vztahy, německé osídlení, specifické Hlučínsko i dynamicky se rozvíjející Ostravsko.
Souběžně s touto výstavou bude zahájena ještě další, která přiblíží, jak se lidé v minulém století oblékali. Základ budou tvořit modely, které muzeu věnovali v loňské sbírce lidé.
Výstava obsáhne hned dvě výstavní místnosti. Ukáže oděvy, šperky i doplňky z let 1918–1988. Některé z nich představí také se svým příběhem, který dodali jejich majitelé. Třeba u jednoho kožichu se dozvíme, že si jej jeho majitelka koupila místo ledničky.
„Byla to kolikrát tak kouzelná a autentická vyprávění, že jsme se rozhodli podělit se o ně s návštěvníky,“ vzpomíná Martina Polomíková, textilní restaurátorka, která oděvy sesbírala.
Ke stoletému výročí vzniku republiky muzeum chytá ještě další akce.
„Můžeme zmínit také výstavu o československé armádě v Národním památníku v Hrabyni. Nebo také řadu doprovodných akcí, především edukačních, kulturních,“ přiblížila mluvčí Slezského zemského muzea Romana Cieslarová.