Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Emisaři hlídají správné zatápění

  • Opava,

Už čtvrtou topnou sezonu vyrážejí do ulic studenti Slezského gymnázia v Opavě, aby informovali majitele rodinných domků, jak ekologicky topit. Původně obcházeli jen domkařské čtvrti v Opavě, teď své teritorium rozšířili také o další obce. Spolupracují s 33 školami napříč celou republikou.

Dominik Bednář a Jonáš Larisch vyrážejí na svou pravidelnou obchůzku. Vyzbrojeni letáky, znalostmi dokonalého spalování, informacemi o kotlíkových dotacích nebo loňské novele zákona o ovzduší.

Zvoní na dveře jednoho z domků, představí se a hned zkraje říkají, že se starají o to, aby lidí správně topili a neznečisťovali ovzduší.

Obchůzkám v terénu předchází pečlivá příprava především v chemických laboratořích, kde zkoumají, co se děje třeba při spalování neusušeného dřeva.

Emisaři varují také spalováním třeba plastových lahví, hraček, silonových punčoch… prostě věcí, kterých se chtějí lidé zbavit a ještě si jimi vyhřát dům.

„Problémem při spalování je paradoxně i potištěný papír, např. časopisy. Protože se uvolňují těžké kovy. Nebo dalším problémem je dřevotříska.“ vysvětluje fyzikář Radim Frič.

Při spalování těchto materiálů se uvolňují rakovinotvorné látky, dráždí dýchací ústrojí a oči.

„Já si myslím, že i v dnešní době je dost lidí, kteří neví, čím mají topit a nezajímají se o to. Vidíme to ve svém okolí.“ kvituje snažení studentů jedna z obyvatelek domu v Opavě - Jaktaři.

Zatímco v minulých topných sezónách studenti obcházeli pouze domkařské čtvrti v Opavě, nyní rozšířili své teritorium také o tři další obce: Hradec nad Moravicí, Mokré Lazce a Kravaře. Kromě toho spolupracují s 33 školami napříč celou republikou, kterým své poznatky předávají, aby se osvětové činnosti mohli věnovat také v dalších městech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy