Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezanka: další studie využití budovy

  • Opava,

Stále není jasné, jak vlastně bude vypadat prostor za nákupním centrem Slezanka v Opavě. Přitom už vloni vznikla studie, která navrhuje zbourat Slezanku a vystavět zde bytové domy a tržnici. Tato varianta se nesetkala s jednoznačným přijetím. A tak vznikají další studie na rekonstrukci Slezanky.

Slezanka a prostor za ní je nekonečným příběhem, který deset let čeká na svůj happy end. Tenkrát totiž za 270 milionů korun město budovu koupilo od soukromého majitele. Postupem času vznikly destítky studií,které tento prostor zpracovávaly, některé zahrnovaly i panelový dům, který šel nakonec k zemi. Ve hře byla i stavba nákupního centra. Poslední projekt navrhuje Slezanku zbourat a vystavět v centru města bytové domy a tržnici.

„Původně tam bylo navrženo obchodní centrum. Ta tržnice je jen zmenšení toho obchodního centra. Nemyslím, že by to přispělo k efektivnějšímu využití stávajících náměstí, ulic,“ přemýšlí zastupitel a architekt Jan Zelinka (ODS).

„Studie projektové kanceláře re: architekti nabízí variantu shození budovy Slezanky a výstavby bytových domů.Tato varianta nemá ale shodu ve vedení města, sdělil primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD.

Proto opavská radnice nyní oslovila tři architektonické kanceláře z Prahy a Brna, aby navrhly řešení, jak budovu Slezanky využít a lépe začlenit do centrálního prostoru města. Mohl by tady být stravovací provoz, sdílené kanceláře či prostory pro volnočasové aktivity.

„Když si vzpomeneme na původní funkci,kdy zde byla restaurace, salonky… mohou tady být služby, kultura, cokoliv… přemýšlí Zelinka.

Projekční kanceláře mají mít své návrhy připravené do konce května. Rozhodnutí o tom, která varianta nejlépe vystihla představy vedení města ale učiní až nově zvolení zastupitelé v podzimních komunálních volbách.

Slezanka a její okolí 2005 -2018

2005 Statutární město Opava uzavírá smlouvu s firmou Crestyl

( bude stavět obchodní centrum)

2008 Město kupuje budovu Slezanky od soukromého vlastníka

2015 Bourání panelového domu za Slezankou

2016 Statutární město Opava odstupuje od smlouvy s firmou Crestyl

(obchodní centrum nebude)

2017 Vzniká studie prostoru za Slezankou, řeší i budovu

2018 Připravují se tři studie na rekonstrukci budovy Slezanky

Nahlásit chybu


K tématu