Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skleněné ozdoby také na Velikonoce

  • Opava,

Určitě i pro vás jsou skleněné ozdoby symbolem vánočních svátků. Možná, že vás překvapí, že si jimi můžete ozdobit byt také o Velikonocích. Motivy sněhuláků, sněhových vloček či smrčků ale vystřídají jarní vzory sněženek, oveček nebo vajíček.

Skleněné vánoční ozdoby se v opavské Slezské tvorbě vyrábí od r. 1951. Každoročně jich zdejší foukačky a malířky pošlou do světa na půl milionu kusů. Zvonky, medvídci, sněhuláci či tradiční koule míří nejvíce do Spojených států amerických, Velké Británie, Itálie, Německa nebo Holandska. Ovšem tyto velikonoční skleněné ozdoby jsou vyloženě českou specialitou. Ve Slezské tvorbě je počítají ale skromně na stovky.

„Naše hlavní gró jsou vánoční ozdoby. Ale snažíme se také splnit přání zákazníků na Velikonoce. Ale je to opravdu jen malá část naší výroby. Myslím, že to nepřekračuje ani jedno procento,“říká Jaroslav Veverka, vedoucí výroby ve Slezské tvorbě.

V dílně to teď září jarními barvami - oranžovou, zelenou nebo žlutou. Namísto sněhových vloček a sněhuláků malířky kreslí sněženky nebo kuřátka.

„Ten nápad vyrábět velikonoční ozdoby, resp. Vajíčka přišel asi před 10 lety, kdy jsme chtěli doplnit sortiment, ať to nejsou pouze vánoční ozdoby, ale ať tam máme něco, co se kupuje v průběhu roku,“ doplňuje Veverka.

A tak můžete svátky jara přivítat skleněnými vajíčky, ovečkami nebo třeba zajíčky. Pověsit si je můžete na vrbové proutky nebo zapíchnout rovnou do květináče.

„Určitě je to změna, ale většinou se vzory skládají z lístků, pásků… základů, které se používají na vánoční ozdoby,“ popisuje malířka Lenka Baranová.

Křehké ozdoby s jarními motivy tvoří opravdu jen zlomek výroby Slezské tvorby. Souběžně s jarní kolekcí pracují foukačky, barvířky i malířky také na klasických vánočních ozdobách. Už nyní je jasné, jaké trendy nesmí na konci roku na vašem vánočním stromečku chybět:

„Letos letí černá barva, matná i lesklá, doplňuje malířka Květoslava Turková.

Tak ještě uvidím, jaké vzory nám prodejce na konci roku na svých pultech nabídnou.

Nahlásit chybu


K tématu
AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

Ondřej Těžký - pracoviště Opava
Opava
od 180 Kč/hod.

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železniční stanice Dolní Životice
Dolní Životice
od 120 Kč/hod.

Detail