Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava mapuje historii vzniku čs. armády

  • Opava,

Vznik Československé armády mapuje výstava v Památníku II. světové války v Hrabyni na Opavsku. Uvidíte tady, jak se během dvou desetiletí proměnily vojenské uniformy, zbraně i vojenská strategie.

Národní Památník II. světové války v Hrabyni zve návštěvníky na výstavu, která zachycuje vznik Československé armády. Ta se začala formovat s koncem I. světové války a rozpadem Rakousko-Uherské říše. Vstupovali do ní vojáci, kteří se právě vraceli z bojů. Často v císařských či legionářských uniformách. A tak důležitým úkolem bylo sjednotit jejich vzhled.

„Vůbec se ustalovala struktura armády, byla zaváděna jednotná výstroj a výzbroj – tzn. pistole, kulomety. Ustalovala se logistika,”popisuje Jana Horáková, autorka výstavy a zároveň ředitelka Slezského zemského muzea.

Na výstavě najdete hned několik originálů vojenských stejnokrojů. S výjimkou jediné repliky. A tou je krásně barevně vyvedená hulánská uniforma Rakousko – Uherské armády.

„Pestrost té uniformy pochází z dob napoleonských válek, kdy se vojáci nesnažili schovat, ale upozornit nepřítele a částečně jej zastrašit svým důstojným vzhledem a vystupováním,“ vysvětluje historik Viktor Grossmann.

Zatímco ve výstavní budově najdete historii armády od roku 1918 do roku 1938, v prostorách sousedního památníku můžete ještě pokračovat o pár let dál.

„ Tady mohou lidé vidět, jak vypadala uniforma za I. světové války, v meziválečném období. Když pak půjdou do expozice památníku tak to mohou porovnat s druho válečnými uniformami,“ popisuje rozsah výstavy Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války.

Pouze výjimečně se vystavuje tento německý Řád Za zásluhy udělovaný od r. 1740 až do konce I. světové války. Zajímavé jsou také osobní věci, které kdysi ukrývaly vojenské kufry. A nebo tato trafika. Známé ustálené spojení „dostal trafiku“ totiž pochází právě z doby první republiky, kdy byl prodej novin a tabáku zdrojem obživy pro válečné invalidy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy