Klíšťová encefalitida může zpočátku připomínat chřipku, která poměrně rychle odezní. U některých pacientů může tato infekční nemoc skončit už v této fázi. U některých pokročí do dalšího stadia.
“Šla jsem k lékaři, protože už týden jsem měla horečky nad 38 st. Celsia.Strašně mne bolela hlava. Paní doktorka se mne ptala, jestli jsem měla klíště. Měla jsem jich několik, a tak hned měla podezření, že by to mohla být klíšťová encefalitida,” vzpomíná Iva Bálintová, které toto infekční onemocnění diagnostikovali lékaři teprve před pár dny. Během dvou týdnů je to už 13 případ ve Slezské nemocnici. V nemocnici stráví asi dva týdny. Podstatou léčby je především klid a odpočinek na lůžku. Lék na toto závažné onemocnění mozku totiž zatím neexistuje.
„Musíme podporovat imunitní systém, aby se s ním pacient vyrovnal.Nikdy za úvodu nejsme schopni rozhodnout, zda toto onemocnění poběží těžce, s následky nebo bude mít lehký průběh,“upozorňuje primář infekčního odd. Slezské nemocnice Petr Kümpel.
Pokud nemoc závažně poškodí mozek, může dojít ve výjimečných případech až k úmrtí pacienta. Častěji však dochází k ochrnutí horních končetin, přetrvávajícím bolestem hlavy, poruchám koncentrace či spánku. Nakažení může zabránit vakcína. Lékaři doporučují očkování, zejména lidem, kteří žijí v oblastech, kde byla infikovaná klíšťata zaznamenána.
“Klasicky je to část Bruntálska, Krnovska, malá část Opavska a nově i horní část Třinecka,” upozorňuje mluvčí KHS Ostrava Radim Mudra.
Není ale výjimkou, že si nákazu lidé přivezou také z jiných lokalit z letní dovolené.