Preventivní akce na silnici změřené na cyklisty i motorkáře

  • 8. srpna 2018,
  • 12:42,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Policisté, strážníci a také členové Týmu dopravní bezpečnosti se zaměřili na cyklisty i motorkáře. V rámci prevence se snažili účastníkům dopravy vysvětlit, jak jsou důležité ochranné přilby a také dostatečná viditelnost.

Reklama

Členové Týmu dopravní bezpečnosti vyrážejí každé léto na silnice. Ve spolupráci s městskou policií zastavují cyklisty, aby jim zdůraznili důležitost přilby. V Městských sadech v Opavě, kde kontrola probíhala v rámci preventivní akce Na kole jen s přilbou, ji měl ale málokdo.

"Já si přilbu na krátké vzdálenosti neberu," řekla nám starší žena. 

"Stejně si myslím, že by mi nepomohla," zmínil se muž.

Podle odborníků přilba rozhodně pomáhá: k nejméně 20% smrtelných a těžkých zranění cyklistů by nemuselo dojít, pokud by ochranu hlavy měli. Ze statistik z r. 2016 vyplývá, že 82% cyklistů usmrcených na českých silnicích, přilbu na hlavě nemělo.

„Přilba musí na hlavě vždy sedět vodorovně, nesmí nikde padat. Neměla by být příliš do čela, aby slečna viděla. Ani dozadu, aby cyklista nebyl ohrožený na čele,“  Patrik Lang z Týmu silniční bezpečnosti popisuje, jak přilbu správně upevnit.


Právě špatné nasazení a upevnění přilby snižuje její ochrannou funkci. A tak členové Týmu silniční bezpečnosti ukazovali zejména rodičům, jak to správně udělat. U dětí je totiž přilba povinná do 18 let.


Na silnice vyrazila také policejní motohlídka, která se zase zaměřila na bezpečnost motorkářů. Ti totiž sedají na své stroje v létě častěji. A bohužel i častěji bourají. V letoším roce to bylo na Opavsku už 45 krát. Nejčastější příčiny? Nedání přednosti a rychlost.

„Motocyklisté přeceňují své síly. Jezdí rychleji, než je zdrávo a pak nezvládají silný stroj,“ konstatují Dalibor Prusek, Dopravní inspektorát PČR Opava.

Kdo při kontrole obstál, dostal dárek - reflexní šle.

Motohlídky vyrážejí na silnice každý den. Při kontrole motorkářů se zaměřují na technický stav jejich stroje, způsob jízdy i požití alkoholu.
Silvestrovské oslavy ​ve Slezském divadle Opava

31.12. 21:00 - 19.12. 10:09
Opava, Slezské divadlo, Opava

REMIREL s.r.o.
Opava
od 13 500 Kč

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o.
Opava
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o.
Opava
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu