Sezóna infekčních nemocí cestovatelů

  • 7. srpna 2018,
  • 15:10,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Nejen suvenýry nebo zážitky si můžeme přivézt z dovolené, ale také některou z exotických nemocí. Zdravotníci ve Slezské nemocnici už léčili dva pacienty s horečkou Dengue Jinak je prý ale letošní sezóna poklidná.

Reklama


Dovolená v Karibiku, v jižní Americe, v tropické Africe nebo třeba i v některých státech Evropy může pro turisty představovat zdravotní riziko. Domů si totiž mohou přivézt řadu  virových či bakteriálních.Přestože je sezóna letních dovolených v plném proudu,lékaři infekčního oddělení Slezské nemocnice zatím mnoho exotických nemocí neregistrovali„Pacientů z ciziny s exotickými nemocemi je relativně málo. Měli jsme letos jen dva pacienty s horečkou dengue,“ konstatuje  Petr Kümpel, primář infekčního odd., Slezská nemocnice v Opavě.


Zatímco proti tomuto onemocnění, která však může být i smrtelné, vakcína není, proti mnohým dalším onemocněním pak ano. Turistům se jistě vyplatí před odjezdem navštívit očkovací centrum, kde jim odborníci poradí, bez kterého očkování se v konkrétních destinacích neobejdou.„Určitě zde dostanou řadu rad, jak se chovat a jaká preventivní opatření podstoupit před tou vlastní cestou. Každá země vyžaduje ochranu proti něčemu jinému, doporučuje Kümpel.


V některých zemích rovníkové Afriky je povinné očkování proti žluté zimnici. Při cestě do Asie se vyplatí očkování proti choleře a břišnímu tyfu. Ale i při cestách po Evropě je vhodná ochrana proti žloutence. Pokud lidé zdravotní rizika podcení, měli by být po návratu z cest obezřetní.

"Pokud mají po návratu lidé pochybnosti o svém zdravotním stavu nebo se třeba nestihli naočkovat, setkali se s nemocnou osobou, měli by si nechat vyšetřit krev," doporučuje  Martina Macháčková, lékař – laboratorní specialista, Laboratoř SYNLAB Brno

Kromě exotických nemocí si ze zahraničí můžeme přivézt i tzv. dětské nemoci, které u nás byly právě očkováním vymýceny. Jako třeba spalničky, příušnice nebo záškrt.

SHF: Pěvecká dvojice Kchun a Dantova Božská komedie

29.03. 19:00 - 26.03. 1:23
Opava, Bolatice – Kostel sv. Stanislava

SHF: Pěvecká dvojice Kchun a Dantova Božská komedie

30.03. 19:00 - 26.03. 1:23
Opava, Ostrava – Kostel sv. Václava

JFO, pianista Lukáš Vondráček a Čajkovského Patetická

10.04. 19:00 - 26.03. 1:23
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

PNEU OK - shop s.r.o.
Opava
od 90 Kč

Detail

AGROSERVIS Hlučín, s.r.o.
Opava
od 25 000 Kč do 50 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu