Sezóna infekčních nemocí cestovatelů

  • 7. srpna 2018,
  • 15:10,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Nejen suvenýry nebo zážitky si můžeme přivézt z dovolené, ale také některou z exotických nemocí. Zdravotníci ve Slezské nemocnici už léčili dva pacienty s horečkou Dengue Jinak je prý ale letošní sezóna poklidná.

Reklama


Dovolená v Karibiku, v jižní Americe, v tropické Africe nebo třeba i v některých státech Evropy může pro turisty představovat zdravotní riziko. Domů si totiž mohou přivézt řadu  virových či bakteriálních.Přestože je sezóna letních dovolených v plném proudu,lékaři infekčního oddělení Slezské nemocnice zatím mnoho exotických nemocí neregistrovali„Pacientů z ciziny s exotickými nemocemi je relativně málo. Měli jsme letos jen dva pacienty s horečkou dengue,“ konstatuje  Petr Kümpel, primář infekčního odd., Slezská nemocnice v Opavě.


Zatímco proti tomuto onemocnění, která však může být i smrtelné, vakcína není, proti mnohým dalším onemocněním pak ano. Turistům se jistě vyplatí před odjezdem navštívit očkovací centrum, kde jim odborníci poradí, bez kterého očkování se v konkrétních destinacích neobejdou.„Určitě zde dostanou řadu rad, jak se chovat a jaká preventivní opatření podstoupit před tou vlastní cestou. Každá země vyžaduje ochranu proti něčemu jinému, doporučuje Kümpel.


V některých zemích rovníkové Afriky je povinné očkování proti žluté zimnici. Při cestě do Asie se vyplatí očkování proti choleře a břišnímu tyfu. Ale i při cestách po Evropě je vhodná ochrana proti žloutence. Pokud lidé zdravotní rizika podcení, měli by být po návratu z cest obezřetní.

"Pokud mají po návratu lidé pochybnosti o svém zdravotním stavu nebo se třeba nestihli naočkovat, setkali se s nemocnou osobou, měli by si nechat vyšetřit krev," doporučuje  Martina Macháčková, lékař – laboratorní specialista, Laboratoř SYNLAB Brno

Kromě exotických nemocí si ze zahraničí můžeme přivézt i tzv. dětské nemoci, které u nás byly právě očkováním vymýceny. Jako třeba spalničky, příušnice nebo záškrt.

Silvestrovské oslavy ​ve Slezském divadle Opava

31.12. 21:00 - 19.12. 10:49
Opava, Slezské divadlo, Opava

REMIREL s.r.o.
Opava
od 13 500 Kč

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o.
Opava
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o.
Opava
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu