Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sezóna infekčních nemocí cestovatelů

  • Opava,

Nejen suvenýry nebo zážitky si můžeme přivézt z dovolené, ale také některou z exotických nemocí. Zdravotníci ve Slezské nemocnici už léčili dva pacienty s horečkou Dengue Jinak je prý ale letošní sezóna poklidná.


Dovolená v Karibiku, v jižní Americe, v tropické Africe nebo třeba i v některých státech Evropy může pro turisty představovat zdravotní riziko. Domů si totiž mohou přivézt řadu  virových či bakteriálních.Přestože je sezóna letních dovolených v plném proudu,lékaři infekčního oddělení Slezské nemocnice zatím mnoho exotických nemocí neregistrovali„Pacientů z ciziny s exotickými nemocemi je relativně málo. Měli jsme letos jen dva pacienty s horečkou dengue,“ konstatuje  Petr Kümpel, primář infekčního odd., Slezská nemocnice v Opavě.


Zatímco proti tomuto onemocnění, která však může být i smrtelné, vakcína není, proti mnohým dalším onemocněním pak ano. Turistům se jistě vyplatí před odjezdem navštívit očkovací centrum, kde jim odborníci poradí, bez kterého očkování se v konkrétních destinacích neobejdou.„Určitě zde dostanou řadu rad, jak se chovat a jaká preventivní opatření podstoupit před tou vlastní cestou. Každá země vyžaduje ochranu proti něčemu jinému, doporučuje Kümpel.


V některých zemích rovníkové Afriky je povinné očkování proti žluté zimnici. Při cestě do Asie se vyplatí očkování proti choleře a břišnímu tyfu. Ale i při cestách po Evropě je vhodná ochrana proti žloutence. Pokud lidé zdravotní rizika podcení, měli by být po návratu z cest obezřetní.

"Pokud mají po návratu lidé pochybnosti o svém zdravotním stavu nebo se třeba nestihli naočkovat, setkali se s nemocnou osobou, měli by si nechat vyšetřit krev," doporučuje  Martina Macháčková, lékař – laboratorní specialista, Laboratoř SYNLAB Brno

Kromě exotických nemocí si ze zahraničí můžeme přivézt i tzv. dětské nemoci, které u nás byly právě očkováním vymýceny. Jako třeba spalničky, příušnice nebo záškrt.


Nahlásit chybu


K tématu