Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jak zchladit sluncem rozpálené město

  • Opava,

Letošní extrémně teplé léto vybízí k zamyšlení nad tím, jak jej ve městech eliminovat. V Opavě začali pocitovou mapou horka, do které lidé zakreslovali místa, kde se v době vysokých teplot necítí dobře.Odborníci teď budou přemýšlet, jak situaci vylepšit.Horní a Dolní náměstí, Pekařská, Olomoucká nebo Krnovská ulice – to jsou jen některá místa, která Opavané označili jako extrémně horká. Jde především o ty části města, která jsou z velké vydlážděná a chybí tady vzrostlá zeleň. Když sem pálí celý den slunce, je to nesnesitelné. Poznatky lidí, kteří městem denně procházejí jsou pro odborníky cenné.

"Největším problémem jsou velké dlážděné plochy v centru města. Chybí tady zeleň. Slunce, které tady svítí celý den se odráží od chodníků, silnic i budov," říká  Zdeněk Frélich z firmy Ekotoxa, která poznatky od občanů do mapy zpracovává.

Mapa horka je součástí projektu, který reaguje na globální změnu klimatu. Jeho cílem je, udělat život ve městě snesitelný i v době, kdy se rtuť teploměru dlouhodobě drží nad třicítkou. Projekt ukáže, jak je možné zchladit rozpálené ulice.

„Zeleň dokáže udělat až 10 stupňů v ulicích když je, nebo když není.bezvadný je na zlepšování klima vodní prvek," radí architekt Tomáš Bindr.

V parných dnech lidé preferují stín rozložitých korun stromů, a tak častěji tráví čas v parku. Uvítali by také aleje vysázené podél ulic, díky kterým by si mohli dopřát stín také při přesunu městem. To je ale většinou není možné.

„Jsou místa, kam už zeleň s největší pravděpodobností nedostaneme. Dostaly by se do kolize s inženýrskými sítěmi. Není možné na těchto místech stromy vysazovat,“ upozorňuje  Marie Vavrečková, vedoucí odboru životního prostředí z opavského magistrátu.  

Řešením, jak dostat zeleň více do města, mohou být zarostlé fasády, nebo také tzv. zelené střechy na budovách v centru Opavy.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy