Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lišku, která pokousala člověka, vyšetřují veterináři

  • Opava,

Jak už jsme vás informovali, lékaři infekčního oddělení opavské Slezské nemocnice řešili během 4 měsíců už druhý případ kousnutí liškou na Opavsku. To, že se jinak plaché lesní zvíře odvážilo přiblížit k lidem, si lze vysvětlit pouze tím, že mohlo být nakažené vzteklinou. A nebo bylo chováno v zajetí. Mohlo se jednat také o mláďata.


Osmnáctiletý Marek pobýval s partou u lesa v Jakubčovicích. Idylu letního večera ale narušila nečekaná návštěva.

"Ležel jsem na louce, na dece a najednou se vynořila liška a kousla mne do nohy. A ještě mi odnesla cukli. Pocit to byl nepříjemný," vzpomíná Marek Groda.


Hned na druhý den se proto vypravil do nemocnice. Bál se, že zvíře mohlo být nakažené vzteklinou. Ta se přenáší slinami a pro člověka je smrtelná. Lékaři proto hned začali s léčbou.

„Podáváme vakcínu, kde se snažíme u pacienta vytvořit protilátky… a ještě přidáváme sérum, abychom tu dobu, než si vytvoří protilátky, překryli,“ popisuje  Petr Kümpel, primář infekčního odd., Slezská nemocnice v Opavě.

Marek je od května už druhým pacientem pokousaným liškou. Předtím zvíře na Vítkovsku napadlo ženu.

„Liška je od přírody plachá . Toto ukazuje na něco jiného, než na přirozený stav. Může to být vzteklina,“ připustil  Zdeněk Glauder, předseda Okresního mysliveckého spolku Opava.

Myslivci také  připouští, že by se také mohlo jednat o zvíře chované v zajetí. Další vysvětlení mají veterináři:

"Podle informací se pravděpodobně jednalo o odrostlé liščí mládě. V této lokalitě se údajně pohybovala 2 odrostlá liščí mláďata, u kterých nebyla vyvinuta přirozená plachost a tato zvířata se dostávala do blízkosti člověka.  Jedno bylo v minulém týdnu odloveno a bylo předáno k laboratornímu vyšetření," říká  Petr Vorlíček, mluvčí Státní veterinární správy.

Vzteklina se na našem území díky plošné vakcinaci nevyskytla od r. 2004. Státní veterinární správa provádí každoročně vyšetření uhynulých či odstřelených lišek. Nebezpečí představují ale zvířata, která by mohla migrovat ze sousedního Polska, kde je vzteklina častá.
Nahlásit chybu


K tématu