Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Panenka Kiwanis slaví 18 let v ČR

  • Opava,

Bílá látková panenka,kterou dostávají malí pacienti v nemocnicích, aby hospitalizaci lépe zvládli, slaví letos 18 let. Do České republiky ji přivezla hraběnka Mathilda Nostitzová. Celý projekt si poté vzal pod svůj patronát občanské sdružení Kiwanis, které už rozdalo dětem víc jak sto tisíc panenek.Seznamte se: toto je panenka Kiwanis. Možná,že vám nepřipadá jako plnoletá slečna, ale skutečně 18 let už dělá společnost dětem v českých nemocnicích. Pomáhá jim překonat obavy z pobytu mimo domov, mnohdy i bez rodičů.„Namaloval jsem si kluka. Namaloval jsem mu na břicho sluníčko, aby byl šťastný," popisuje hospitalizovaný chlapec

„My jsme se vždycky snažili psát ten příběh s panenkami vždycky při přijetí.Děti si vzali panenku a mohli si ji vykreslit tak, jaké měli pocity. Tato panenka s nimi byla celou dobu té hospitalizace," říká primářka dětského oddělení Slezské nemocnice Dagmar Prejdová.

Látková panenka je téměř neodmyslitelnou součástí mnohých dětských oddělení v nemocnicích. Stalo se to zásluhou této ženy – hraběnky s český původem Mathildy Nostitzové. S panenkou se poprvé setkala, když její italský manžel plnil své diplomatické povinnosti v Norsku.Od té doby se látková hračka stala součástí jejího života.


„Mám doma  více panenek, ale ta jedna, co jsem dostala kdysi v Norsku, tu mám schovanou.  Je trochu menší, ale krásná,“ svěřila se hraběnka

Díky spolupráci s občanským sdružením Kiwanis se podařilo zajistit výrobu. Hračky šijí ženy hned v několika věznicích. Také v té opavské.

"Já jsem hrozně ráda, že se do té spolupráce zapojila před 14 lety i věznice v Opavě , která za tu dobu našila deseti tisíce panenek, " říká Eva Pastušková, prezidentka Kiwanis klub Ostrava.


Mnohé z nich prošly rukama paní Dany, která šitím vyplňuje dny za mřížemi. Vyrobit umí také další krásné hračky. Přitom k ručním pracem se dostala až tady, v opavské vězici.


„Něco by tady tedy člověk dělat měl. Tak je to, že využijete čas pro něco, co má význam, smysl, svěřila se odsouzená, která panenky šije.

Občanské sdružení Kiwanis zajišťuje bílé látkové panenky do českých nemocnic od roku 2000. Jen na severní Moravě udělaly radost 50 tisícům malých pacientů. 


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyČeská distribuční k.s. - pracoviště Vítkov
Vítkov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Moravskoslezské energetické centrum, příspěvková - pracoviště Vítkov
Vítkov
od 23 390 do 34 370 Kč/měsíc

Detail

GADO, s.r.o. - pracoviště Lidl Kravaře
Kravaře
od 107 Kč/hod.

Detail