Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Noc s Andersenem v Knihovně P. Bezruče v Opavě

  • Opava,

Jen jednou v roce si mohou malí čtenáři vyzkoušet, jak vypadá jejich knihovna zahalená ve tmě. K celorepublikové akci Noc s Andersenem se připojila také opavská Knihovna Petra Bezruče a připravila pro děti, zábavný program. Nakonec si všichni ustlali mezi regály a strávili v knihovně noc.

Tři desítky zvídavých čtenářů zamířily do knihovny v čase, kdy se obvykle zavírá. Během Noci s Andersenem tady mohly tři desítky dětí zůstat výjimečně mimo otevírací hodiny a vyzkoušet si, jaké to je, přespat mezi knihami.

„Většinou to jsou čtenáři, kteří pravidelně chodí do knihovny, účastní se soutěží. Ale tu knihovnu večer neznají. Je to pozvání zákulisí knihovny,“ říká knihovnice Pavla Raková, která se svými kolegyněmi akci připravila.

Knihovnice děti pozvaly třeba do suterénních prostor skladu literatury. Ten se pro tento den proměnil v jídelnu, kde si malí nocležníci dopřáli večeři. Pak je čekal náročný program: inspirací byly sedmdesátiny nakladatelství Albatros. A tak úkoly, které děti během večera plnily, se týkaly knih. Jednu takovou si mohly i sami vyrobit. Zvládnout musely také knižní bowling, kdy namísto kuželek srážely vyřazené knihy. Nebo závod ve slalomu s knihou na hlavě.

Své hlavičky děti využily ale i jinak: sběratel hlavolamů Dušan Lederer přinesl hlavolam, „tangram“, který vznikl v Číně před víc jak čtyřmi tisíci lety.

A kromě něj však vzal ještě mnohé další.

„Teď si mohou každý hlavolam vybrat a vyzkoušet svoji trpělivost,šikovnost. Třeba se jim to nepovede napoprvé, tak to zkusí znovu. Hlavolamy jsou o tom, aby se děti naučily přemýšlet,“ usmívá se Lederer,

Večer rychle ubíhal a když byl čas ke spánku, rozbalili si malí nocležníci své spacáky a karimatky.

A protože je tento večer zasvěcený dánskému pohádkáři Hansi Christianu Andersenovi, nemohla před usnutím chybět ani pohádka na dobrou noc.

Nahlásit chybu


K tématu
AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

Ondřej Těžký - pracoviště Opava
Opava
od 180 Kč/hod.

Detail

ŠINDLER LUDĚK s.r.o. - pracoviště Opava
Opava
od 25 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail