Výstava připomíná 80. výročí okupace Československa

  • 15:28,
  • Opava,

80 let od okupace Československa připomíná Národní památník II. světové války v Hrabyni. Výstava s názvem „Smutný osud země“ přibližuje situaci na území Slezska a severní Moravy před vypuknutím II. světové války.

Výstava začíná první polovinou třicátých let, kdy krátce po německých volbách, které ovládl Hitler, vznikla na Liberecku Sudetoněmecká strana. Uzavřením Mnichovské dohody v r. 1938 pak chtěly světové mocnosti vyřešit požadavky německé národnostní menšiny a uklidnit situaci. To se ale nestalo. Následovala okupace naší země německými vojsky , která zcela zničila ideje o nezávislosti republiky. A ze dne na den změnila život v tehdejším Československu.

„Po okupaci se stala úředním jazykem němčina.Byl to také povinný jazyk ve školních třídách. Mezi Moravskou a Slezskou Ostravou už byla celnice, kde k přesunu bylo potřeba propustky vydávané německými orgány,“ přibližuje vedoucí Národního památníku II. světové války Kamila Poláková.

Výstava se věnuje také oblasti Hlučínska, která měla v té době zcela specifické postavení – díky připojení k Německé říši museli pak muži rukovat do říšské armády.

Málo známou skutečností je také informace, že očekávaný válečný konflikt měl být zahájen o několik dnů dříve, než tomu nakonec bylo.

„Málokdo ví, že II. světová válka měla vypuknout už 26.8.1939. Kdy Hitlerovým plánem bylo vycvičit proněmecké bojůvkáře na Slovensku a poslat je tunely na území Polska přes Jablůnkovsko,“ připomíná Poláková.

Hitler sice tuto bojovou akci nakonec odvolal, ovšem k vojákům se tato informace nedonesla, a tak byli na polské straně zajati. A válku Německo zahájilo 1. září roku 1939.

Na výstavě uvidíte i přehlednou mapu, která ukáže přehledně ukáže historické hranice v době I. a II. republiky nebo které území náleželo k Sudetám.
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

08.12. 18:30 - 13.11. 13:13
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 15:00 - 13.11. 13:13
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

Hudební výlety: Český barokní Advent

15.12. 15:00 - 13.11. 13:13
Opava, Kostel sv. Stanislava, Bolatice

Jana Jahodová
Opava
od 16 300 Kč

Detail

PEKAŘSTVÍ SEZAM s.r.o.
Opava
od 19 000 Kč do 21 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků