Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava připomíná 80. výročí okupace Československa

  • Opava,

80 let od okupace Československa připomíná Národní památník II. světové války v Hrabyni. Výstava s názvem „Smutný osud země“ přibližuje situaci na území Slezska a severní Moravy před vypuknutím II. světové války.

Výstava začíná první polovinou třicátých let, kdy krátce po německých volbách, které ovládl Hitler, vznikla na Liberecku Sudetoněmecká strana. Uzavřením Mnichovské dohody v r. 1938 pak chtěly světové mocnosti vyřešit požadavky německé národnostní menšiny a uklidnit situaci. To se ale nestalo. Následovala okupace naší země německými vojsky , která zcela zničila ideje o nezávislosti republiky. A ze dne na den změnila život v tehdejším Československu.

„Po okupaci se stala úředním jazykem němčina.Byl to také povinný jazyk ve školních třídách. Mezi Moravskou a Slezskou Ostravou už byla celnice, kde k přesunu bylo potřeba propustky vydávané německými orgány,“ přibližuje vedoucí Národního památníku II. světové války Kamila Poláková.

Výstava se věnuje také oblasti Hlučínska, která měla v té době zcela specifické postavení – díky připojení k Německé říši museli pak muži rukovat do říšské armády.

Málo známou skutečností je také informace, že očekávaný válečný konflikt měl být zahájen o několik dnů dříve, než tomu nakonec bylo.

„Málokdo ví, že II. světová válka měla vypuknout už 26.8.1939. Kdy Hitlerovým plánem bylo vycvičit proněmecké bojůvkáře na Slovensku a poslat je tunely na území Polska přes Jablůnkovsko,“ připomíná Poláková.

Hitler sice tuto bojovou akci nakonec odvolal, ovšem k vojákům se tato informace nedonesla, a tak byli na polské straně zajati. A válku Německo zahájilo 1. září roku 1939.

Na výstavě uvidíte i přehlednou mapu, která ukáže přehledně ukáže historické hranice v době I. a II. republiky nebo které území náleželo k Sudetám.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy