Secese – jeden z posledních univerzálních stylů, který zasáhl do všech uměleckých oborů je vymezený roky 1895 – 1914. Přestože trval pouze dvě desetiletí, zanechal v architektuře, sochařství, výtvarném i užitém umění nesmazatelnou stopu.
„Krátké trvání secese měla za příčinu I. světová válka, kdy ten vývoj byl přerušen. Můžeme se domnívat, že kdyby válka nepřišla, tak by postupně pokračovala dál, domnívá se spoluautorka výstavy Lenka Čížová.
Výstava, která je součástí expozice Cesta města v Obecním domě, připomíná, že secese nenechala svůj odraz jen v umění – pronikla i do domácností. Také věci denní potřeby vynikají krásným, především florálním zdobením. Třeba tento paravan, stojánek na dopisy či nádobí.
Mnohé vystavené předměty zapůjčili na výstavu Opavané, kteří tak reagovali na výzvu pořadatelů. Některé exponáty na výstavu putovaly ze Slezského zemského muzea a z Muzea Beskyd.
Zajímavostí jsou originály vitráží z Grauerovy hrobky, která se nachází na Městském hřbitově v Opavě.
„V našich depozitářích se nachází kompletní vitráže, ovšem z prostorových důvodů jsme tady mohli vystavit pouze část,“ říká Čížová.
Najdete zde připomínku významného opavského rodáka Josefa Marii Olbricha. A pak také odkazy na významné secesní památky v Opavě, do jejichž fasád architekti zakomponovali kouzlo secese. Pokud byste rádi viděli tyto stavby na vlastní oči, vydejte se na Procházku secesní Opavou 9. a 10. července.