Reklama

Výstava Opava secesní

  • 3. července 2019,
  • 14:40,
  • Opava,
  • Katka Geryková

V Expozici Cesta města v Obecním domě si můžete připomenout slavnou éru secese. Uvidíte tady, jaké stopy zanechal tento poslední univerzální styl v Opavě. Spolu s průvodcem se pak můžete také projít městem a pokochat se stavbami, které byly v secesním slohu postaveny.

Reklama

Secese – jeden z posledních univerzálních stylů, který zasáhl do všech uměleckých oborů je vymezený roky 1895 – 1914. Přestože trval pouze dvě desetiletí, zanechal v architektuře, sochařství, výtvarném i užitém umění nesmazatelnou stopu.

 „Krátké trvání secese měla za příčinu I. světová válka, kdy ten vývoj byl přerušen. Můžeme se domnívat, že kdyby válka nepřišla, tak by postupně pokračovala dál, domnívá se spoluautorka výstavy Lenka Čížová.

Výstava, která je součástí expozice Cesta města v Obecním domě, připomíná, že secese nenechala svůj odraz jen v umění – pronikla i do domácností. Také věci denní potřeby vynikají krásným, především florálním zdobením. Třeba tento paravan, stojánek na dopisy či nádobí.

Mnohé vystavené předměty zapůjčili na výstavu Opavané, kteří tak reagovali na výzvu pořadatelů. Některé exponáty na výstavu putovaly ze Slezského zemského muzea a z Muzea Beskyd.

Zajímavostí jsou originály vitráží z Grauerovy hrobky, která se nachází na Městském hřbitově v Opavě.

„V našich depozitářích se nachází kompletní vitráže, ovšem z prostorových důvodů jsme tady mohli vystavit pouze část,“ říká Čížová.

Najdete zde připomínku významného opavského rodáka Josefa Marii Olbricha. A pak také odkazy na významné secesní památky v Opavě, do jejichž fasád architekti zakomponovali kouzlo secese. Pokud byste rádi viděli tyto stavby na vlastní oči, vydejte se na Procházku secesní Opavou  9. a 10. července.
Holba Rock na grilu 2019 / rocková party radia Čas

26.07. 15:15 - 27.07. 2:00
Opava, Letiště Kylešovice, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 19.07. 5:32
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 19.07. 5:32
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

BRANO a.s.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Areál Cihelny Hlučín s.r.o
Opava
od 17 000 Kč

Detail

make a profit s.r.o.
Opava
od 16 280 Kč do 17 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu