Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Díla modernisty P. Gebauera ve Slezském zemském muzeu

  • Opava,

Přestože německy mluvící malíř Paul Gebauer ze Sosnové na Opavsku vytvořil stovky obrazů, jeho dílo bylo téměř zapomenuto. Jeho rodina byla po válce odsunuta a dílo nesmělo být vystavováno. Modernistický styl tohoto umělce připomíná teď výstava ve Slezském zemském muzeu.

Paul Gebauer žil se svými rodiči na statku v Sosnové na Opavsku. Přestože vystudoval malbu ve Vídni a v Drážďanech, vrátil se zpět do rodné vesnice, aby vedl hospodářství. U toho ale nezapomněl malovat. Právě výjevy ze života na statku se staly stěžejním námětem pro jeho tvorbu.

"Jeho rukopis byl velmi modernistický. Tvořil v duchu nové věcnosti, v duchu fotorealismu a to bylo tady něco nevídaného,“ říká kurátorka výstavy Lenka Valečková.

Čeledíni, děvečky, rodina, sousedé - ti všichni byli jeho inspirací. Vytvořil desítky portrétů, které se svou dokonalostí velmi blížily realitě. Proto byl také vyhledávaným portrétistou. Svá nejvýznamnější díla vytvořil Gebauer ve 30. letech. Kvůli německé národnosti byl v r. 1946 odsunut do Bavorska. Obrazy, které do té doby vytvořil, byly zkonfiskovány..

"Celou tu dobu byly ve špatných podmínkách. Na tom stavu se to velmi promítlo. Některá díla musela být pro tuto výstavu zrestaurována," dodává kurátorka.

Zahájení výstavy s názvem „Paul Gebauer – akademický malíř a sedlák“ ve Slezském zemském muzeu přihlížel i umělcův vnuk. Svého dědečka ovšem osobně nepoznal. Narodil se pár let poté, co Gebauer zemřel.

"Často jsme vzpomínali jsme na staré časy. Když jsem povyrostl, viděl jsem všechny ty obrazy u nás v domě. Ale bylo to bolestné," svěřil se Michael Gebauer.

Paul Gebauer je také autorem výmalby v opavském Kostele sv. Hedviky. Monumentální fresky nad oltářem i po stranách svatostánku představují výjevy ze života této světice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy