Ostravská operace – největší bojová akce II.světové války. Sovětská armáda postupovala na sever Moravy z Polska. Dobytí Opavy – významného sudetského města, bylo strategické. A německé jednotky se jej nechtěly jen tak vzdát. Slezská metropole za to zaplatila totálním zničením.
„Byla tady snaha německé jednotky na Opavsku zablokovat. Neutralizovat tuto hrozbu a chránit si týl,“ vysvětluje důvody lítých osvobozeneckých bojů historik Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea.
Všechny důležité události bojů od Opavy až po Ostravu shrnuje výstava s názvem Kronika osvobození, kterou v těchto dnech dokončují pracovníci hrabyňského Národního památníku II. světové války. Historické události tady připomínají zbraně, uniformy i dobové fotografie. Výstava bude jediným letošním odkazem na konec válečného běsnění.
Ve čtyřicetileté historii památníku to bude poprvé, co se tady oslavy konce válečných bojů konat nebudou. Kvůli protikoronavirovým opatřením totiž byly zrušeny veřejné pietní akty, setkání pamětníků i přednášky.
„Určitě nás to mrzí. Letošní rok je opravdu výjimečný. Kromě toho, že slavíme 75. výročí ukončení války, tak vzpomínáme také 50. let od položení základního kamene památníku a 40. let od otevření památníku," připomíná vedoucí hrabyňského památníku Kamila Poláková.
Pokud to situace dovolí, prostory Národního památníku památníku II. světové války i připravená výstava by se pro veřejnost mohly otevřít 12. května.