Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

75. výročí konce II. světové války se slavit nebude. V hrabyňském památníku jej připomene jen výstava

  • Opava,

Letošní 75. výročí ukončení II. Světové války zůstane letos bez oslav. Kvůli zákazu shromažďování byly zrušeny veřejné pietní akty, rekonstrukce historických bitev i setkání s pamětníky. Obce Opavska a Ostravska si připomínají svobodné poválečné nadechnutí právě v těchto dnech.

Ostravská operace – největší bojová akce II.světové války. Sovětská armáda postupovala na sever Moravy z Polska. Dobytí Opavy – významného sudetského města, bylo strategické. A německé jednotky se jej nechtěly jen tak vzdát. Slezská metropole za to zaplatila totálním zničením.

„Byla tady snaha německé jednotky na Opavsku zablokovat. Neutralizovat tuto hrozbu a chránit si týl,“ vysvětluje důvody lítých osvobozeneckých bojů historik Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea.

Všechny důležité události bojů od Opavy až po Ostravu shrnuje výstava s názvem Kronika osvobození, kterou v těchto dnech dokončují pracovníci hrabyňského Národního památníku II. světové války. Historické události tady připomínají zbraně, uniformy i dobové fotografie. Výstava bude jediným letošním odkazem na konec válečného běsnění.

Ve čtyřicetileté historii památníku to bude poprvé, co se tady oslavy konce válečných bojů konat nebudou. Kvůli protikoronavirovým opatřením totiž byly zrušeny veřejné pietní akty, setkání pamětníků i přednášky.

„Určitě nás to mrzí. Letošní rok je opravdu výjimečný. Kromě toho, že slavíme 75. výročí ukončení války, tak vzpomínáme také 50. let od položení základního kamene památníku a 40. let od otevření památníku," připomíná vedoucí hrabyňského památníku Kamila Poláková.

Pokud to situace dovolí, prostory Národního památníku památníku II. světové války i připravená výstava by se pro veřejnost mohly otevřít 12. května.

SHF Hudební výlety - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

12.09. 18:00
Opava, Opava – Kostel sv. Vojtěcha

SHF - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

13.09. 15:00
Ludgeřovice, Kostel sv. Mikuláše, Ludgeřovice

SHF: Zuzana Růžičková: Hudba znamená život / beseda

23.09. 20:00
Opava, Vodárenská věž, Opava

KOKEŠ Steel Group s.r.o. - pracoviště Háj ve Slezsku
Háj ve Slezsku
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

KT MK elbons s.r.o. - pracoviště Opava
Opava
od 15 000 Kč/měsíc

Detail

PODLAHY A STAVBY KOTZIAN s.r.o. - pracoviště
Opava
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků