Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Český červený kříž pořádá opět kurzy pro dobrovolníky

  • Opava,

Už vloni na podzim opavský Český červený kříž začal organizovat jednodenní kurzy pro ošetřovatele, kteří následně mohli pomáhat v nemocnicích a sociálních zařízeních, kde kvůli koronavirové krizi chyběl personál. Kury pokračují i nyní. Více o nich řekne Daniel Rother, který je připravuje.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vloni kurzem prošla asi stovka frekventantů. Můžete říci, kolik z nich pak skutečně pomáhalo v nemocnicích a sociálních zařízeních?

Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: „Od některých máme zpětnou vazbu, a tak víme, že asi 1/3 z nich se v sociálních a zdravotnických zařízeních uchytila. A pomáhala.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak jsem zmínila v úvodu, kurz je jednodenní, trvá osm hodin. Dá se za tu dobu opravdu naučit vše potřebné?

Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: „Vzhledem k tomu, že se jedná o základ ošetřovatelství, tedy aby byla správně ustlaná správně postel, abychom dbali o čistotu pacienta... atd., tak se domnívám, že ano. A nasvědčuje tomu i zájem ze strany zdravotnických a sociálních zařízení.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Kdo se do kurzů hlásí? A jak vlastně pak mohou absolventi pomáhat, když mají třeba stálé zaměstnání? Jak s ním mohou dobrovolnictví skloubit?

Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: „Je to široká škála lidí od studentů, přes ty, kteří momentálně nemohou vykonávat své povolání, až třeba po rodiče odrostlejších dětí , kteří se rozhodli se pomoci. Jak to lze skloubit? To pak záleží na možnostech konkrétního člověka a požadavcích zařízení."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Kurzy finančně podporuje ČČK a město Opava. Pro zájemce jsou zdarma. Jakou máte záruku, že lidé po absolvování kurzu skutečně budou někde pomáhat?

Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: „Záruka tam není žádná. Vždy je to na rozhodnutí konkrétního člověka, který kurzem projde. Ale lidé třeba kurz absolvují proto, aby se starali o svého blízkého doma. To také pomáhá zdravotnickým zařízením ulehčit během pandemie situaci. Není pak takový přetlak na odděleních."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Zatímco vloni jste působili napříč celou republikou, teď jste se rozhodli pomoc lokalizovat přímo do zařízení v Moravskoslezském kraji. Na kterých místech teď dobrovolníci působí?

Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: „Je to tak proto, že vloni byla situace obtížnější v Čechách. Teď je to složitější na Moravě a ve Slezsku. Konkrétně v Moravskoslezském kraji pomáhají naši dobrovolníci v ostravském domově pro seniory a nyní jsem v kontaktu s Nemocnicí v Krnově."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy