Tragédii, která se tady před několika dny odehrála, připomínají svíčky, vzkazy i hračky. V tomto domě v Opavě se otrávili oxidem uhelnatým tři lidé, včetně desetileté dívky. Zřejmě kvůli poruše na přístroji pro ohřev vody unikal do bytu oxid uhelnatý, který způsobil jejich smrt.
Oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování při nedostatku kyslíku. Je to nedráždivý, neviditelný plyn, bez zápachu. Takže pokud se člověk pohybuje v prostředí, kde se nachází, nemusí to vůbec zaznamenat.
Přítomnost nebezpečného plynu může signalizovat malátnost, bolest hlavy nebo zvracení. Lidé tyto příznaky ale často přisuzují jiným zdravotním obtížím a na otravu nepomyslí.
Záchranáři v Moravskoslezském kraji vyjíždějí ročně asi k třem desítkám případů, otravy oxidem uhelnatým. Mnohdy za to může špatná instalace spotřebičů nebo jejich chybná údržba.
Karmou pro ohřev vody je vybavena asi 1/5 z pěti stovek obecních bytů v Opavě.
Přestože plynové spotřebiče by měly procházet kvůli bezpečnosti pravidelnými kontrolami, mnozí jejich majitelé na to ale nemyslí.
Spolehlivou ochranou proti „tichému zabijákovi“, jak se oxidu uhelnatému také říká, jsou detektory, které zvyšující se koncentraci plynu oznámí zvukovým signálem. Jejich pořízení není finančně náročné. Pohybuje se okolo několika stovek korun.