Ještě před několika dny šlapali s aktovkou do školy na Ukrajině. Teď, o stovky kilometrů dál, v Opavě, zažívají svou premiéru v české škole. Maxim, Anuška a sourozenci Jura a Anna.
Tamara pracuje v Čechách čtvrtým rokem. A tak bylo jasné, že když na Ukrajině vypukla válka, rozhodla se převézt své dvě děti do bezpečí. Podobně uvažovala také další žena, která přijela do Opavy se svou vnučkou a začala ji hned učit novou řeč.
Každé dopoledne se čtveřice nových žáků schází prozatím ve školním klubu a učí se česky. K výuce používají natištěné pracovní listy s obrázky. U dětí se střídají vychovatelky z družiny.
Děti se nejprve učí češtinu - základní slovíčka, pozdravy i krátké věty.
Poté, co se děti zorientují ve škole a také v českém jazyce, nastoupí do jednotlivých tříd.
Simona Horáková, ředitelka ZŠ E. Beneše: „Chtěli bychom je dát do kmenových tříd, v tom ročníku, který opustili na Ukrajině.“
Zatímco v některých školách ukrajinští žáci nejdříve pilují český jazyk, jinde usedli hned do lavic mezi své vrstevníky. A dorozumívání řeší za pochodu.
Ovšem ani odlišná řeč nezabránila dětem, aby hned navázali nová nová přátelství.
Štěpán, žák ZŠ Nový svět v Opavě: My jsme se hned skamarádili. Ptali jsem se, jaké hrají videohry, sporty a jiné aktivity.
Johannes, žák ZŠ Nový svět v Opavě: „Měli jsme překladač, ale pak jsme se dorozumívali anglicky.“
Jedenáctiletý Saša vyprávěl svým českým spolužákům o své zemi i škole. A přestože způsob výuky je v této škole s Montessori pedagogikou poněkud jiný, než jaký zná z Ukrajiny, líbí se mu tady.
Saša: „Mě se ve škole moc líbí. Liší se to tady od ukrajinských škol. Máte tady jiný systém výuky. My na hodinách jen jen sedíme v lavicích. Tady je to volnější“
Opavská ZŠ Nový svět přijala tři ukrajinské žáky z města Slavijansk na východě Ukrajiny, Ale pomoci chce také těm, kteří zůstali uprostřed zuřící války. Na 18. března 2022 se tady chystá charitativní akce. Její výtěžek poputuje na nákup školních pomůcek.