Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fotograf a astronom Petr Horálek úspěšný v NASA

  • Opava,

Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity je autorem víc jak tří desítek fotografií noční oblohy, které americký úřad NASA publikoval jako prestižní Astronomický snímek dne. Fotografa, astronoma a také popularizátora vědy teď představíme v krátkém rozhovoru.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Váši fotografii si několikrát vybrala NASA jako Astronomický snímek dne. Jak se stane, že si vaší fotky všimne někdo v Americe z Národního úřadu pro letectví a vesmír?

Petr Horálek, fotograf a astronom, Fyzikální ústav Slezské univerzity: „Samozřejmě, to není tak, že by si toho někdo všimnul. Fotografové, kteří chtějí uspět v Astronomickém snímku dne NASA, se snaží stále zasílat své obrázky do centrály, kde editoři snímky hodnotí a pokud se jim líbí, tak je publikují."

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vaše snímky zobrazují zajímavé astronomické úkazy. Neváháte kvůli jejich pořízení cestovat po celém světě. Zachytit takovou asi není jednoduché. Co rozhoduje?

Petr Horálek, fotograf a astronom, Fyzikální ústav Slezské univerzity: „Moje fotografie většinou zachycuji zajímavé nebo i vzácné úkazy se zajímavou krajinou, která se nabízí. Ať už v blízkém okolí nebo v tom vzdálenějším, v jiném koutě světa. Pokud je to hezky zachyceno, tak to zaujme třeba i editory z NASA.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Přednášíte na vysoké škole a na druhou stranu se snažíte astronomii popularizovat. Která poloha je vám bližší?

Petr Horálek, fotograf a astronom, Fyzikální ústav Slezské univerzity: „Já jsem srdcem nadšenec. A rád zprosředkovávám krásu prostřednictvím fotografií nebo i přednášek. Raději pro veřejnost, než v rámci studia nebo nějakého výzkumu. Mně je jednoznačně bližší poloha popularizace.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jste také českým delegátem Mezinárodní asociace pro temné nebe. Upozorňujete na zvýšený světelný smog, který za posledních 20 let vzrostl desetinásobně. Věnuje se tomuto tématu, podle vás, dostatek pozornosti?

Petr Horálek, fotograf a astronom, Fyzikální ústav Slezské univerzity: „Světelné znečištění jako problém vnímají do jisté míry hlavně astronomové. Ale pravdou je, že dnes je tak intenzivní, že ovlivňuje nás všechny. Protože těch aspektů, které jsou se světelným znečištěním spjaté je více, a většina už se netýká jen pozorování noční oblohy. Můžeme zmínit např. to, že přemíra světla ovlivňuje negativně kvalitu spánku, takže i zdraví. To je jeden z důvodů, proč bychom světelné znečištění měli řešit.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Světelný smog ovlivňuje pozorování oblohy. Takže poraďte, kam se vypravit, abychom zahlédli nebe poseté hvězdami a třeba i Mléčnou dráhu?

Petr Horálek, fotograf a astronom, Fyzikální ústav Slezské univerzity: „Na našem území, tedy v ČR, máme několik parků, nebo oblastí tmavé oblohy. Ta nejbližší je nedaleko. Nachází se v Beskydech okolo Grúně. A tam tedy tu Mléčnou dráhu uvidíte.“
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy