Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fotograf a astronom Petr Horálek úspěšný v NASA

Opava |

Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity je autorem víc jak tří desítek fotografií noční oblohy, které americký úřad NASA publikoval jako prestižní Astronomický snímek dne. Fotografa, astronoma a také popularizátora vědy teď představíme v krátkém rozhovoru.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Váši fotografii si několikrát vybrala NASA jako Astronomický snímek dne. Jak se stane, že si vaší fotky všimne někdo v Americe z Národního úřadu pro letectví a vesmír?

Petr Horálek, fotograf a astronom, Fyzikální ústav Slezské univerzity: „Samozřejmě, to není tak, že by si toho někdo všimnul. Fotografové, kteří chtějí uspět v Astronomickém snímku dne NASA, se snaží stále zasílat své obrázky do centrály, kde editoři snímky hodnotí a pokud se jim líbí, tak je publikují."

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vaše snímky zobrazují zajímavé astronomické úkazy. Neváháte kvůli jejich pořízení cestovat po celém světě. Zachytit takovou asi není jednoduché. Co rozhoduje?

Petr Horálek, fotograf a astronom, Fyzikální ústav Slezské univerzity: „Moje fotografie většinou zachycuji zajímavé nebo i vzácné úkazy se zajímavou krajinou, která se nabízí. Ať už v blízkém okolí nebo v tom vzdálenějším, v jiném koutě světa. Pokud je to hezky zachyceno, tak to zaujme třeba i editory z NASA.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Přednášíte na vysoké škole a na druhou stranu se snažíte astronomii popularizovat. Která poloha je vám bližší?

Petr Horálek, fotograf a astronom, Fyzikální ústav Slezské univerzity: „Já jsem srdcem nadšenec. A rád zprosředkovávám krásu prostřednictvím fotografií nebo i přednášek. Raději pro veřejnost, než v rámci studia nebo nějakého výzkumu. Mně je jednoznačně bližší poloha popularizace.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jste také českým delegátem Mezinárodní asociace pro temné nebe. Upozorňujete na zvýšený světelný smog, který za posledních 20 let vzrostl desetinásobně. Věnuje se tomuto tématu, podle vás, dostatek pozornosti?

Petr Horálek, fotograf a astronom, Fyzikální ústav Slezské univerzity: „Světelné znečištění jako problém vnímají do jisté míry hlavně astronomové. Ale pravdou je, že dnes je tak intenzivní, že ovlivňuje nás všechny. Protože těch aspektů, které jsou se světelným znečištěním spjaté je více, a většina už se netýká jen pozorování noční oblohy. Můžeme zmínit např. to, že přemíra světla ovlivňuje negativně kvalitu spánku, takže i zdraví. To je jeden z důvodů, proč bychom světelné znečištění měli řešit.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Světelný smog ovlivňuje pozorování oblohy. Takže poraďte, kam se vypravit, abychom zahlédli nebe poseté hvězdami a třeba i Mléčnou dráhu?

Petr Horálek, fotograf a astronom, Fyzikální ústav Slezské univerzity: „Na našem území, tedy v ČR, máme několik parků, nebo oblastí tmavé oblohy. Ta nejbližší je nedaleko. Nachází se v Beskydech okolo Grúně. A tam tedy tu Mléčnou dráhu uvidíte.“
Nahlásit chybu


K tématu

Fotografie zachycují současnou tvář Kravařska, vznikly na speciální panoramatický foťák

30. dubna 2023 8:57 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Žerotínském zámku je k vidění výstava obrazů regionálních malířů, kteří byli spjati s oblastí starého Kravařska. Součástí je i kolekce fotografií, které naopak přinášejí současný pohled na toto historické území.

Ostrava sbírá fotografie bývalých havířů v uniformách i mundůrech

19. dubna 2023 12:45 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Archiv města Ostravy zaznamenal velký zájem v rámci výzvy ke sdílení fotografií předků v hornických uniformách. Jen za uplynulý víkend poskytly desítky lidí celkem 150 fotografií. Před tím už do archivu dorazilo zhruba dvě stě dalších fotografií. Město proto prodloužilo termín pro sběr fotografií až do konce dubna.

Karvinské Středisko hudby a umění zkrášluje výstava fotografií a keramiky

9. května 2023 17:19 | Karviná | Monika Danková

Ve Středisku hudby a umění probíhá výstava fotografií místního fotoklubu. Jeho součástí je expozice keramické tvorby Kamily Gabryszové a my vás tam teď zavedeme prostřednictvím naší kamery.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Izolatéři

Hlučín Nástup: od 1. května 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Opavané si v rámci Dne Země prohlédli ČOV. Díky mikroorganismům je voda opět čistá za jeden a půl dne

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

17. dubna 2024 18:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

V Sudicích si připomněli 79 let od finální fáze ostravsko-opavské operace

17. dubna 2024 18:16 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

17. dubna 2024 18:07 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

V Sudicích začaly oslavy 79. výročí osvobození. Vzpomínalo se u Památníku osvobození sovětskou armádou

16. dubna 2024 8:53 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

15. dubna 2024 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

Fotograf a astronom Petr Horálek úspěšný v NASA
Vydáno 16. dubna 2022 16:18, Opava, Katka Geryková
Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity je autorem víc jak tří desítek fotografií noční oblohy, které americký úřad NASA publikoval jako prestižní Astronomický snímek dne. Fotografa, astronoma a také popularizátora vědy teď představíme v krátkém rozhovoru.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Váši fotografii si několikrát vybrala NASA jako Astronomický snímek dne. Jak se stane, že si vaší fotky všimne někdo v Americe z Národního úřadu pro letectví a vesmír?

Petr Horálek, fotograf a astronom, Fyzikální ústav Slezské univerzity: „Samozřejmě, to není tak, že by si toho někdo všimnul. Fotografové, kteří chtějí uspět v Astronomickém snímku dne NASA, se snaží stále zasílat své obrázky do centrály, kde editoři snímky hodnotí a pokud se jim líbí, tak je publikují."

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vaše snímky zobrazují zajímavé astronomické úkazy. Neváháte kvůli jejich pořízení cestovat po celém světě. Zachytit takovou asi není jednoduché. Co rozhoduje?

Petr Horálek, fotograf a astronom, Fyzikální ústav Slezské univerzity: „Moje fotografie většinou zachycuji zajímavé nebo i vzácné úkazy se zajímavou krajinou, která se nabízí. Ať už v blízkém okolí nebo v tom vzdálenějším, v jiném koutě světa. Pokud je to hezky zachyceno, tak to zaujme třeba i editory z NASA.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Přednášíte na vysoké škole a na druhou stranu se snažíte astronomii popularizovat. Která poloha je vám bližší?

Petr Horálek, fotograf a astronom, Fyzikální ústav Slezské univerzity: „Já jsem srdcem nadšenec. A rád zprosředkovávám krásu prostřednictvím fotografií nebo i přednášek. Raději pro veřejnost, než v rámci studia nebo nějakého výzkumu. Mně je jednoznačně bližší poloha popularizace.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jste také českým delegátem Mezinárodní asociace pro temné nebe. Upozorňujete na zvýšený světelný smog, který za posledních 20 let vzrostl desetinásobně. Věnuje se tomuto tématu, podle vás, dostatek pozornosti?

Petr Horálek, fotograf a astronom, Fyzikální ústav Slezské univerzity: „Světelné znečištění jako problém vnímají do jisté míry hlavně astronomové. Ale pravdou je, že dnes je tak intenzivní, že ovlivňuje nás všechny. Protože těch aspektů, které jsou se světelným znečištěním spjaté je více, a většina už se netýká jen pozorování noční oblohy. Můžeme zmínit např. to, že přemíra světla ovlivňuje negativně kvalitu spánku, takže i zdraví. To je jeden z důvodů, proč bychom světelné znečištění měli řešit.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Světelný smog ovlivňuje pozorování oblohy. Takže poraďte, kam se vypravit, abychom zahlédli nebe poseté hvězdami a třeba i Mléčnou dráhu?

Petr Horálek, fotograf a astronom, Fyzikální ústav Slezské univerzity: „Na našem území, tedy v ČR, máme několik parků, nebo oblastí tmavé oblohy. Ta nejbližší je nedaleko. Nachází se v Beskydech okolo Grúně. A tam tedy tu Mléčnou dráhu uvidíte.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000030857/fotograf-a-astronom-petr-horalek-uspesny-v-nasa