Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

eHelper - aplikace pro osamocené seniory

  • Opava,

Slezská univerzita testuje aplikaci eHelper. Tento systém elektronické péče umožní rychlé přivolání pomoci, v případě že se senior v domácnosti dostane do nesnází. Umí vyhodnotit riziko situace a přivolat pomoc. V budoucnu by systém mohl částečně nahradit práci sociálních pracovníků, kterých je nedostatek.

Slezská univerzita zahájila na podzim roku 2020 práci na projektu, který mapuje vliv pandemie koronaviru na život seniorů. Tyto osoby totiž zůstaly kvůli přijatým opatřením nejvíce izolovány. V rámci projektu došlo také na testování systému elektronické péče. Absolvent Fakulty veřejných politik Slezské univerzity Ondřej Teichman vyvinul pro osaměle žijící starší osoby asistenční technologii s názvem eHelper.

Ladislav Průša, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „To zařízení pomocí čidel dokáže identifikovat krizovou situaci a zalarmuje poskytnutí pomoci v době, kdy senior je sám.“

eHelper umí sledovat pohyb osob v bytě a v případě, že se děje něco mimořádného, odesílá informaci na mobilní telefon příbuzným nebo dalším blízkým lidem.

Tamara N. Iskrickaja, jednatelka, Zdravotní a sociální služby: „Systém se skládá z řídící jednotky, to je srdce, které se napojuje na elektřinu: Dále LTE modem pro internet, jsou to čidla pohybu.“

Zkušebně je v Opavě systém instalován v deseti bytech seniorů. Alarm je prioritně propojený buď s jejich blízkými, nebo také s městskou policií, která může v případě potřeby, na místo hned vyrazit.

Jiří Klein, ředitel, Městská policie Opava: „V případě, kdy se nemůže dostavit pečující osoba, tak vyjíždí městská policie. K tomuto účelu máme podepsanou smlouvu. A máme klíče od bytu.“

Nedávno strážníci vyjížděli uprostřed noci ke starší ženě, která ve svém bytě upadla a nemohla si sama pomoci.

Martin Knitl, syn uživatelky systému eHelper: „Spadla, nemohla vstát. Ten systém vyhodnotil, že se něco stalo. Tak zalarmoval policii a mne.“

Čidla pohybu dokáží monitorovat, jak dlouho a ve kterých částech obydlí se uživatel nachází. Pokud se děje něco, co neodpovídá standardní situaci, upozorní na to přes mobilní aplikaci alarm. V koupelně či na toaletě může být k zavolání přímé pomoci umístěno SOS tlačítko.

Aplikace eHelper by mohla pomáhat nejen v soukromí ale také v sociálních zařízeních. Spolehlivost fungování teď prověřuje projekt Slezské univerzity.

Ladislav Průša, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Máme velké problémy dostat do sociální oblasti nové pracovníky. Myslím, že toto zařízení by mohlo část jejich péče převzít.“

Tuto asistenční technologii je možné využívat nejen při péči o seniory, ale také třeba o hendikepované. Stejně tak může sloužit jako zabezpečovací systém pro hlídání objektu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy