Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dům umění v Opavě představuje díla současných umělců

  • Opava,

Dům umění v Opavě představuje ve svých prostorách hned čtyři současné autory najednou: sochaře Dominika Szaba, malíře Jakuba Čušku a grafiky Zbyňka Janáčka a Miru Macíka. Jejich práce budou zdejší výstavní prostory zdobit až do začátku června.

Atrium Domu umění patří sochám a instalacím Šimona Szaba. Výstava s názvem Connection ztvárňuje propojení vesmíru a země a představuje průřez dílem. Je tady vystavena jak jeho diplomová práce s názvem Dědictví tak i nejnovější tvorba.

Dominika Bernatková, kurátorka výstavy: „Nemá problém vysekat z italského mramoru cokoliv, ale zároveň nemá problém udělat jemnou instalaci, kde využívá nejrůznější bio materiály. A zároveň nemá problém pracovat s betonem a tvarovat beton.“

Od tradičního materiálu, kamene, se ve své tvorbě postupně začíná Szabo odklánět a experimentuje s různými druhy netradičních materiálů. Např. se zvířecí srstí, s polystyrenem nebo skříňovými panty.

Šimon Szabo, sochař: „Jde mi vlastně o to, abych zkoušel nové věci. Nové materiály a kombinace.“

Speciálně pro tuto výstavu Szabo připravil instalaci s názvem Černá díra, která je pomyslným začátkem i koncem.

Prostor přilehlého odsvěceného kostela sv. Václava patří velkoformátovým malbám Jakuba Čušky. V popředí jeho zájmu je figura, která je zasazena do různých prostředí. Její obličej je jakoby zastřen mlhou. Emoce a miminku si může divák jen domýšlet.

Jaroslav Michna, kurátor výstavy: „Tím vytváří napětí, jinotaj, nějaké tajemství, které je skryté a nabádá diváka k dosazování obsahu i psychologie figur.“

Čuška je malířem okamžiku. Svá díla si předem nijak zvlášť nepromýšlí.

Jakub Čuška, malíř: „Nemám hotovou předlohu a nesnažím se ji přemalovat. Začnu s nějakou kompozicí a tu redukuji nebo ji rozvíjím dál.“

Kompozice leckdy popírá měřítka a perspektivu tak, aby vždy na první pohled bylo zřejmé, že středem zájmu je figura. Důležitým aspektem jsou barvy. Ty se často vymaňují z normálu. A tak dodávají obrazům jakousi snovou atmosféru.

O další prostory Domu umění se podělili pedagog Ostravské univerzity Zbyněk Janáček se svým žákem Mirou Macíkem. Název společné výstavy Nonprits odkazuje k faktu, že grafika v jejich podání není jen pouhým tiskem na papíře.

Janáček se věnuje digitální grafice a serigrafii. Tiskne na transparentní plexisklo. A tvoří trojrozměrné instalace.

Zbyněk Janáček, výtvarník a pedagog: „Některé grafiky jsou aplikovány na prostorové geometrické tvary: kvádry, válce. Kombinuji je se zrcadlovou plochou. V tom odrazu, v deformaci, vidím současně jakousi pokřivenou realitu.“

Přestože je Mira Macík Janáčkovým žákem, jeho tvorba je jiná. Kolují v ní starší díla, aby se proměnila v nová.

Míra Macík, grafik: „Pracuji s recyklací. Starší grafiku vezmu, rozstříhám a použiji na ni další vrstvy grafiky, kresby nebo koláže. Je to vlastně složenina ze starších prací.“

Macík pracuje také s formátem: z mnoha malých vytváří jeden velký, který je možné vnímat jako celek, nebo také jako složeninu z drobných detailů.

Moderní výtvarná díla zůstanou v opavském Domě umění vystavená do 5. června.


Nahlásit chybu


K tématu