Bienále Merkurových křídel vyhlašuje Okresní hospodářská komora Opava od roku 2011. Ve třech kategoriích, živnostník, podnikatel a osobnost regionu, se hledají ti nejlepší. Návrhy podávají odborníci, představitelé hospodářské komory i veřejnost. Jejich posouzení se ujímá šesti členná kapitula, tedy porota. Slavnostní ceremoniál se měl konat už vloni, kvůli proti koronavirovým opatřením byl ale odložený.
U nominovaných porota posuzovala různá kritéria. Např. stabilitu na trhu, míru inovace, ekologické chování nebo délku působení v regionu. Nedílnou součástí byly také reference od zákazníků. Na ty se může spoléhat Petr Jochim, který provádí stavební dozor a zvítězil jako nejlepší živnostník.
V kategorii Podnikatel regionu nejvíce zaujala firma Labortech, která se zabývá vývojem a výrobou zkušebních strojů, a to pro evropský i světový trh. V Opavě působí dlouhodobě.
Pro ocenění si přišel také Vladimír Peringer. Ten v roce 2016 zrekonstruoval bývalou vodárenskou věž u východního vlakového nádraží a udělal z ní kulturní centrum. Pořádá tady výstavy, besedy se zajímavými lidmi, promítá filmy. Kulturu se snaží pěstovat také v časech, které jí příliš nepřejí.
Cenu Merkurova křídla navrhla studentka opavské střední školy průmyslové a umělecké Zuzana Černocká. A je vyrobena z tmavého dřeva a kovu.
Na závěr slavnostního ceremoniálu předložili členové Spolku na záchranu obchodního domu Breda před živnostníky a podnikatele výzvu. Městu se nedávno podařilo tuto chátrající kulturní památku od insolvenčního správce koupit a spolu se spolkem nyní hledá její smysluplné využití.
Možná, že na příštím předávání cen Merkurova křídla, už bude jasněji.