Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Když jste opouštěl vaši domovskou zbrojnici, dokázal jste si představit, co vás na místě čeká?
Zbyněk Tvrdý, velitel čety Integrovaného výjezdového centra, HZS Moravskoslezského kraje: „Abych řekl pravdu, nedokázal. Ze záběrů, které jsem viděl v médiích, jsem věděl, že rozsah požáru je velký. Ale terén - významná převýšení, kopce, skalní masivy – ty byly úplně jiné, než jsem předpokládal a než bylo vidět v televizních záběrech.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Kde přesně jste v Českém Švýcarsku působil a co jste měl na starosti?
Zbyněk Tvrdý, velitel čety Integrovaného výjezdového centra, HZS Moravskoslezského kraje: „V Českém Švýcarsku jsme působili v oblasti mezi Hřenskem a Pravčickou bránou. Řekněme v severozápadní části CHKO. Na starosti jsme měli dohašování ohnisek požáru, průzkumnou činnost, přípravu hadicového vedení a přípravu pro položení velkoobjemových vaků pro hašení.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Byl hašení na tak velkém prostoru něco jiného než to, co běžně zažíváte ve služně?
Zbyněk Tvrdý, velitel čety Integrovaného výjezdového centra, HZS Moravskoslezského kraje: „Určitě ano. Rozsah takového požáru jsem ještě nikdy neviděl. Když hasíte menší lesní požár, tak jej hasíte po obvodu, lokalizovat ho. Tam to spočívalo spíš v dohašování ohnisek požáru v rámci toho požářiště.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Svou práci tady odvedly také drony. V čem byla jejich pomoc zásadní?
Zbyněk Tvrdý, velitel čety Integrovaného výjezdového centra, HZS Moravskoslezského kraje: „Troufám si odhadnout, že byla opravdu celkem zásadní. Protože zdolávat a mapovat terén po zemi by bylo v tom kopcovitém terénu a ve skálách nemožné. Práce dronů tedy sehrála zásadní roli ve způsobu nasazení jednotek.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jak probíhala koordinace záchranářských prací na místě? Vždyť tady byly najednou stovky profesionálních i dobrovolných hasičů.
Zbyněk Tvrdý, velitel čety Integrovaného výjezdového centra, HZS Moravskoslezského kraje: „V rámci našeho odřadu s námi jeli z Ostravy také dobrovolní hasiči. Co se týká koordinace, tak s námi jel velitel odřadu. Ten se každý den dostavil na štáb. Odtud čerpal informace. Ty pak přenášel k nám a my jsme pak nasazovali jednotky a družstva tam, kde bylo potřeba.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Likvidace lesního požáru v Českém Švýcarsku dala jistě mnoho podnětů k řešení tak rozsáhlých požárů. Jaké zkušenosti jste si přivezl?
Zbyněk Tvrdý, velitel čety Integrovaného výjezdového centra, HZS Moravskoslezského kraje: „Pro mne osobně byly novou zkušeností již zmiňované drony, které tam byly nasazené. A také velkoobjemové vaky na vodu, které fungovaly jako zásobna vody pro vrtulníky a také pro hašení v těžko přístupném terénu.“