Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja končí ve funkci

Opava |

Své druhé volební období ve funkci rektora Slezské univerzity pomalu končí Pavel Tuleja. Ve funkci zůstane ještě do února příštího roku, kdy prezident republiky jmenuje jeho nástupce. Nyní vám nabízíme krátký, rekapitulující rozhovor.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Slezskou univerzitu jste vedl dvě volební období, proto jste již na funkci rektora nemohl kandidovat. Dokončil jste za těch 8 let vše, co jste si v začátku předsevzal?

Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava:  „Já bych řekl, že ano. My jsme si vytvořili „desatero“, ve kterém jsme si vytýčili, kam chceme Slezskou univerzitu posunout. A já bych řekl, že se nám vše podařilo úspěšně ukončit. Když se otočím nebo obrátím zpátky a podívám se na to, co jsme za těch osm let zvládli, tak si myslím, že jsme zejm. posílili pozici Slezské univerzity v Moravskoslezském kraji. Je o nás více slyšet. Podařilo se nám realizovat spoustu projektů v rámci operačních programů. A díky tomu jsme Slezskou univerzitu posunuli o kus dál.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Během uplynulých let byly na Slezské univerzitě akreditovány mnohé nové obory. Např. zubní hygiena, astronomie a popularizace nebo inovativní podnikání a mnohé další. Snažíte se tak reagovat na poptávku pracovního trhu. Jak složité to je uvést do života nový obor?

Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava: „Určitě to těžké je. Někdy přicházíme s úplně novými věcmi, které jsme na univerzitě nikdy neučili, nebo je děláme nově také v rámci celé ČR. Klasickým příkladem je inovativní podnikání, které přednášíme úplně jinak, než jak to dělají jinde na českých vysokých školách. My studenty učíme pomocí mentoringu, koučingu. Učíme je úplně jinak. Nesedí v lavicích, ale učí se praxí. Klasickým příkladem je, že dostanou na začátku 800 Kč a řekneme jim, aby peníze zkusili zdvojnásobit během určitého času.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Nejmladší částí univerzity je Fyzikální ústav, který se osamostatnil před dvěma lety. Zdejší odborníci spolupracují se zahraničními pracovišti. Studují zde zahraniční studenti. Jaký zvuk má Slezská univerzita ve světě?

Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava: „Já myslím, že zvuk máme opravdu dobrý. A není to jen díky Fyzikálnímu ústavu, ale také díky Matematického ústavu, kde máme špičkové vědce. A možná to byl ten důvod, proč jsme vyčlenili Fyzikální ústav z Filozoficko - přírodovědecké fakulty. Protože jsme chtěli ukázat, že tady máme špičkové vědce, kteří mají zvuk v zahraničí. Ale myslím, že stejně dobré vědce máme také na ostatních součástech univerzity.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vedl jste univerzitu v době koronavirové pandemie. Řekněte klady i zápory té doby?

Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava: „Pokud bych měl hledat něco pozitivního, tak můžu říct, že to byl přechod do on-line výuky. Začali jsme využívat nástroje distančního vzdělávání. A to jsou věci, které nám do budoucna mohou pomoci. Negativní bylo to, že studenti ztratili sociální kontakt, pospolitost. To je největší problém. Během koronaviru nemuseli studenti docházet do školy. A to se, bohužel, projevuje i v současné době. Nějak si zvykli na to, že se nechodí na přednášky. A samozřejmě, že ta negativa jsou i na straně zaměstnanců.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Na konci února vás ve funkci nahradí Tomáš Gongol, dosavadní prorektor. Jakou radu mu dáte?

Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava: „To je těžká otázka. Pokud chcete slyšet konkrétní radu, tak toto: Věřit lidem kolem sebe a pracovat s nimi. Dát jim plnou důvěru. A pak si myslím, že ze sebe vydají to nejlepší.“Nahlásit chybu


K tématu

Kostel sv. Václava zažil inauguraci rektora Tomáše Gongola a dvou děkanů

20. května 2023 16:32 | Opava | Adéla Pluhaříková

Slezská univerzita v Opavě má nového rektora. Ve volbách jednohlasně zvítězil Tomáš Gongol. Vystřídal tak ve funkci Pavla Tuleju. Kromě nového rektora byli také inaugurováni děkani dvou fakult.

Jubilejní ročník festivalu Opavský páv představil desítky tuzemských i zahraničních filmů

31. května 2023 16:21 | Opava | Adéla Pluhaříková

Filmový festival studentských filmů Opavský páv oslavil desáté výročí. To že je páv celosvětově známí ukazovalo i množství přihlášených filmů, kterých bylo přes dvě stě. V rámci festivalu probíhaly kromě projekce také tematické workshopy, křest audioknihy nebo filmové kvízy či koncerty.

Studenti Slezské univerzity v Opavě natočili film o školách v Malém Tibetu

15. června 2023 21:09 | Opava | Jiří Cileček

Studenti oboru Multimediální techniky Slezské univerzity v Opavě přijali neobvyklou výzvu a v rámci svých bakalářských prací vyjeli v loňském roce do Ladakhu, který je také nazýván Malým Tibetem, aby tam natočili film o dětech, školách a přístupu ke vzdělání.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Zámek v Kravařích ukrýval unikátní průtokovou barokní lednici. Odhalila ji sonda při sanaci zdiva

10. dubna 2024 18:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na zámku v Kravařích zaznamenali unikátní objev. Průtokovou barokní chladničku, která se kdysi používala pro skladování potravin a nápojů okamžité spotřeby. Město ji chce upravit tak, aby si ji mohli návštěvníci zámku prohlédnout.

Opavští policisté opět společně darovali krev. SNO chybí dárci všech krevních skupin

10. dubna 2024 11:30 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Dražba výročních dresů opavských basketbalistů pomůže mobilnímu hospici Pokojný přístav

7. dubna 2024 16:18 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A u basketbalu ještě zůstaneme. Utkání s Nymburkem mělo charitativní podtext. Opavští basketbalisté do něj nastoupili ve speciálních červenobílých dresech s logem Opava 800, na které zároveň vyhlásili dražbu.

Opavské ZŠ patřily zápisům do prvních tříd. Loni přivítaly na 500 prvňáčků

6. dubna 2024 17:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě ve čtvrtek a v pátek probíhaly zápisy dětí do 1. tříd základních škol. Týkaly se dětí, které oslaví šesté narozeniny do konce srpna letošního roku. Zvolit si mohly jakoukoliv školu ve městě, přednost ale měly děti ze spádové oblasti.

Rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja končí ve funkci
Vydáno 21. prosince 2022 16:44, Opava, Katka Geryková
Své druhé volební období ve funkci rektora Slezské univerzity pomalu končí Pavel Tuleja. Ve funkci zůstane ještě do února příštího roku, kdy prezident republiky jmenuje jeho nástupce. Nyní vám nabízíme krátký, rekapitulující rozhovor.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Slezskou univerzitu jste vedl dvě volební období, proto jste již na funkci rektora nemohl kandidovat. Dokončil jste za těch 8 let vše, co jste si v začátku předsevzal?

Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava:  „Já bych řekl, že ano. My jsme si vytvořili „desatero“, ve kterém jsme si vytýčili, kam chceme Slezskou univerzitu posunout. A já bych řekl, že se nám vše podařilo úspěšně ukončit. Když se otočím nebo obrátím zpátky a podívám se na to, co jsme za těch osm let zvládli, tak si myslím, že jsme zejm. posílili pozici Slezské univerzity v Moravskoslezském kraji. Je o nás více slyšet. Podařilo se nám realizovat spoustu projektů v rámci operačních programů. A díky tomu jsme Slezskou univerzitu posunuli o kus dál.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Během uplynulých let byly na Slezské univerzitě akreditovány mnohé nové obory. Např. zubní hygiena, astronomie a popularizace nebo inovativní podnikání a mnohé další. Snažíte se tak reagovat na poptávku pracovního trhu. Jak složité to je uvést do života nový obor?

Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava: „Určitě to těžké je. Někdy přicházíme s úplně novými věcmi, které jsme na univerzitě nikdy neučili, nebo je děláme nově také v rámci celé ČR. Klasickým příkladem je inovativní podnikání, které přednášíme úplně jinak, než jak to dělají jinde na českých vysokých školách. My studenty učíme pomocí mentoringu, koučingu. Učíme je úplně jinak. Nesedí v lavicích, ale učí se praxí. Klasickým příkladem je, že dostanou na začátku 800 Kč a řekneme jim, aby peníze zkusili zdvojnásobit během určitého času.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Nejmladší částí univerzity je Fyzikální ústav, který se osamostatnil před dvěma lety. Zdejší odborníci spolupracují se zahraničními pracovišti. Studují zde zahraniční studenti. Jaký zvuk má Slezská univerzita ve světě?

Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava: „Já myslím, že zvuk máme opravdu dobrý. A není to jen díky Fyzikálnímu ústavu, ale také díky Matematického ústavu, kde máme špičkové vědce. A možná to byl ten důvod, proč jsme vyčlenili Fyzikální ústav z Filozoficko - přírodovědecké fakulty. Protože jsme chtěli ukázat, že tady máme špičkové vědce, kteří mají zvuk v zahraničí. Ale myslím, že stejně dobré vědce máme také na ostatních součástech univerzity.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vedl jste univerzitu v době koronavirové pandemie. Řekněte klady i zápory té doby?

Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava: „Pokud bych měl hledat něco pozitivního, tak můžu říct, že to byl přechod do on-line výuky. Začali jsme využívat nástroje distančního vzdělávání. A to jsou věci, které nám do budoucna mohou pomoci. Negativní bylo to, že studenti ztratili sociální kontakt, pospolitost. To je největší problém. Během koronaviru nemuseli studenti docházet do školy. A to se, bohužel, projevuje i v současné době. Nějak si zvykli na to, že se nechodí na přednášky. A samozřejmě, že ta negativa jsou i na straně zaměstnanců.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Na konci února vás ve funkci nahradí Tomáš Gongol, dosavadní prorektor. Jakou radu mu dáte?

Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava: „To je těžká otázka. Pokud chcete slyšet konkrétní radu, tak toto: Věřit lidem kolem sebe a pracovat s nimi. Dát jim plnou důvěru. A pak si myslím, že ze sebe vydají to nejlepší.“Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000034920/rektor-slezske-univerzity-pavel-tuleja-konci-ve-funkci