Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Slezskou univerzitu jste vedl dvě volební období, proto jste již na funkci rektora nemohl kandidovat. Dokončil jste za těch 8 let vše, co jste si v začátku předsevzal?
Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava: „Já bych řekl, že ano. My jsme si vytvořili „desatero“, ve kterém jsme si vytýčili, kam chceme Slezskou univerzitu posunout. A já bych řekl, že se nám vše podařilo úspěšně ukončit. Když se otočím nebo obrátím zpátky a podívám se na to, co jsme za těch osm let zvládli, tak si myslím, že jsme zejm. posílili pozici Slezské univerzity v Moravskoslezském kraji. Je o nás více slyšet. Podařilo se nám realizovat spoustu projektů v rámci operačních programů. A díky tomu jsme Slezskou univerzitu posunuli o kus dál.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Během uplynulých let byly na Slezské univerzitě akreditovány mnohé nové obory. Např. zubní hygiena, astronomie a popularizace nebo inovativní podnikání a mnohé další. Snažíte se tak reagovat na poptávku pracovního trhu. Jak složité to je uvést do života nový obor?
Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava: „Určitě to těžké je. Někdy přicházíme s úplně novými věcmi, které jsme na univerzitě nikdy neučili, nebo je děláme nově také v rámci celé ČR. Klasickým příkladem je inovativní podnikání, které přednášíme úplně jinak, než jak to dělají jinde na českých vysokých školách. My studenty učíme pomocí mentoringu, koučingu. Učíme je úplně jinak. Nesedí v lavicích, ale učí se praxí. Klasickým příkladem je, že dostanou na začátku 800 Kč a řekneme jim, aby peníze zkusili zdvojnásobit během určitého času.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Nejmladší částí univerzity je Fyzikální ústav, který se osamostatnil před dvěma lety. Zdejší odborníci spolupracují se zahraničními pracovišti. Studují zde zahraniční studenti. Jaký zvuk má Slezská univerzita ve světě?
Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava: „Já myslím, že zvuk máme opravdu dobrý. A není to jen díky Fyzikálnímu ústavu, ale také díky Matematického ústavu, kde máme špičkové vědce. A možná to byl ten důvod, proč jsme vyčlenili Fyzikální ústav z Filozoficko - přírodovědecké fakulty. Protože jsme chtěli ukázat, že tady máme špičkové vědce, kteří mají zvuk v zahraničí. Ale myslím, že stejně dobré vědce máme také na ostatních součástech univerzity.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vedl jste univerzitu v době koronavirové pandemie. Řekněte klady i zápory té doby?
Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava: „Pokud bych měl hledat něco pozitivního, tak můžu říct, že to byl přechod do on-line výuky. Začali jsme využívat nástroje distančního vzdělávání. A to jsou věci, které nám do budoucna mohou pomoci. Negativní bylo to, že studenti ztratili sociální kontakt, pospolitost. To je největší problém. Během koronaviru nemuseli studenti docházet do školy. A to se, bohužel, projevuje i v současné době. Nějak si zvykli na to, že se nechodí na přednášky. A samozřejmě, že ta negativa jsou i na straně zaměstnanců.“
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Na konci února vás ve funkci nahradí Tomáš Gongol, dosavadní prorektor. Jakou radu mu dáte?
Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava: „To je těžká otázka. Pokud chcete slyšet konkrétní radu, tak toto: Věřit lidem kolem sebe a pracovat s nimi. Dát jim plnou důvěru. A pak si myslím, že ze sebe vydají to nejlepší.“