Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Folklórní jaro na Jihu vyvrcholí 30. dubna a 1. května

Ostrava-Jih |

Pálení čarodějnic, Stavění májky a Májová zastavení s hudbou. Trojice akcí ukončí letošní Folklorní jaro na Jihu, a to ve čtvrtek 30. dubna a v pátek 1. května.

Poslední dubnový večer vzplane oheň i na Jihu. Na louce u areálu Lesní školy Bělského lesa se budou pálit čarodějnice a symbolicky se tak budou zahánět zlé síly, pálit vše špatné z uplynulého roku, tančit pod hvězdami a mnoho dalšího.

Lucie Omastová, produkční a programová referentka, Kultura-Jih: „Pro návštěvníky, hlavně ty malé, bude připravena čarodějnická stezka, Smyslohraní, vystoupení taneční skupiny B Dance, vystoupení muzikanta Pavla Kohna, samozřejmě stánky s občerstvením, lidé budou mít možnost si zakoupit a na místě opéct párek a v 17.00 dojde k souzení naší sestry čarodějnice, kterou já doufám, že neodsoudíme, protože čarodějnice byly převážně ženy, léčitelky.“
Veronika Šopíková, referentka marketingu, Kultura-Jih: „Pro děti bude připravená čarodějná stezka, která bude obsahovat šest zapeklitých úkolů. A ideálně, když všechny děti přijdou v nějakém kostýmu. A čím více sester nás tady bude, tím lépe.“

Pálení čarodějnic je součástí folklorního jara na Jihu. Vyvrcholí ale až o den později.

David Věžník, mluvčí Kulturního zařízení Ostrava-Jih: „Hned na pálení čarodějnic, hned druhý den naváže stavění májky. Taky tradiční akce odstartuje v jednu hodinu odpoledne na náměstí Ostrava Jich, kde společně nazdobíme májku a potom ji za pomocí siláků ze Sdružení dobrovolných hasičů vztyčíme. Bude to plné květů, vidíte, že už mě taky rozkvetla hlava, takže se určitě máte na co těšit. Nebude chybět samozřejmě doprovodný program plný hudby, folkloru, tanců, uzavřou ho bratři hradečtí a zároveň na třech místech obvodu vyrostou tři taková májová zastavení. To budou taková speciální foto hnízdečka, kam si párečky budou moci zajít, posedět si, udělat si selfíčko, zvěčnit svoje májové políbení a když budou mít štěstí, respektive nemusí mít štěstí, ale když přijdou v určitý čas, tak toto políbení můžou mít i s hudebním doprovodem.“

Detaily a bližší informace k připravovaným akcím mohou zájemci najít na webu kulturajih.cz.

Nahlásit chybu


K tématu

V Ostravě-Jihu vyvrcholilo folklórní jaro trojicí akcí

5. května 2026 10:11 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Trojice akcí na přelomu dubna a května ukončila letošní Folklorní jaro na Jihu. Nejprve v Bělském lese vzplanul oheň, poté byla vztyčena ozdobená májka a obvodem se také rozezněly romantické melodie.

Děti v Palkovicích nazdobily a upálily čarodějnici a hasiči postavili májku

26. dubna 2026 8:57 | Palkovice | Libor Běčák

Zábavné odpoledne pro děti připravila obec společně s mateřskou školou ve volnočasovém areálu, kde se konalo tradiční pálení čarodějnic a dobrovolní hasiči postavili májku.

Čarodějnice se v Jeseníkách slétly jen nedaleko od dávného dějiště čarodějnických procesů

1. května 2026 19:49 | Bruntál | Karel Soukop

Po celé zemi probíhají na přelomu dubna a květny slety a pálení čarodějnic. V Jeseníkách mají dokonce návaznost na dávnou a děsivou tradici čarodějnických procesů, jak ji známe z filmu Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice. Děsivá tradice se dnes naštěstí připomíná jen recesní a veselou formou.


Zdravotničtí záchranáři pořádali na svých základnách Den otevřených dveří

Dnes 13:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Svá výjezdová stanoviště v pátek zpřístupnili veřejnosti zdravotníci ZZS MSK. Den otevřených dveří pro školáky a také pro všechny ostatní zájemce pořádají každým rokem.

Policisté jeli na majáky a nedostali v Ostravě přednost. Tři lidé skončili v nemocnici

Včera 17:28 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté jeli frekventovanou ulicí v Ostravě k případu a do cesty jim vjelo osobní auto. Následovala podle svědků velká rána. Do nemocnice byli poté převezeni dva policisté a řidič osobního auta. Policisté měli spěchat k možnému incidentu se zbraní.

Den zdraví v Havířově nabídl desítky vyšetření, lidé měli velký zájem o prevenci

Včera 17:05 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířovská nemocnice již po 13. uspořádala Den zdraví zaměřený na prevenci a osvětu. Zájem ze strany veřejnosti byl opět obrovský.

Frýdlantské mosty jsou částečně průjezdné. Stavebníci otevřeli směr na Porubu

Včera 14:23 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes jistě potěšíme řidiče aut, kteří jezdí z centra Ostravy. Od pátku je částečně zprůjezdněn směr do Poruby na Frýdlantských mostech, což velmi uleví objízdným trasám a ubude kolon. Rekonstrukce náměstí Republiky má ale velké zpoždění.

V Ostravě vzniká centrum umělé inteligence pro firmy i veřejnou správu

Včera 9:13 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Ostrava se stává jedním z evropských center umělé inteligence. Slavnostně tam odstartoval projekt Czech AI Factory, který propojí superpočítačové technologie, expertní podporu i výzkum. Cílem je pomoci firmám, startupům i veřejné správě s využitím umělé inteligence v praxi.

Lidé v MSK loni vytřídili téměř 86 kg odpadu na osobu. Nejlepší města převzala ocenění

Včera 9:12 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Třídění odpadů v Moravskoslezském kraji se rok od roku zlepšuje. Potvrzují to výsledky společnosti EKO-KOM. Výborných hodnot dosahují obce a města kraje také ve sběru elektroodpadu. Ty nejlepší si za skvělé výsledky převzaly ocenění.

Senior Expres v Ostravě-Jihu má nového provozovatele

Včera 10:53 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Oblíbená služba Senior Expres Jih, která už osm let pomáhá seniorům z Ostravy-Jihu s dopravou po městě, pokračuje s novým provozovatelem. Pro klienty se ale nic nemění.

Porodní sál vítkovické nemocnice prošel kompletní rekonstrukcí. Novinkou je rodinný apartmán

Včera 15:25 | Ostrava-Vítkovice | Jana Lipowská

Porodnice Nemocnice v Ostravě-Vítkovicích má nové moderní zázemí. Rekonstrukcí prošel porodní sál, který rodičkám nabídne více komfortu i soukromí. Novinkou je rodinný apartmán.

Cvičení v novojičínském amfiteátru simulovalo útok na hudebním festivalu

14. května 2026 12:07 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V amfiteátru Skalky v Novém Jičíně se uskutečnilo celokrajské taktické cvičení policie, hasičů a zdravotníků. Podle scénáře simulovaného zásahu se v areálu konal hudební festival, během kterého lidi napadlo několik ozbrojených útočníků.

Pitnou vodu musí kvůli suchu na Lysou horu dovážet cisterny

14. května 2026 12:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dlouhodobé sucho se nedostatkem vody projevilo také na vrcholu Lysé hory. Pitnou vodu tam musely začít dovážet cisterny. Nedostačující vrt by měl v dohledné době doplnit nový zdroj vody v jiné lokalitě.

Léto na kole letos odstartuje v ostravském Bělském lese

Včera 11:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Tradiční rodinná a sportovní akce Léto na kole letos již po deváté propojí trasou zajímavá místa Ostravy-Jihu a dalších pěti zapojených obvodů a obcí v jejím okolí. Registrování účastníci společně se starosty letos budou startovat v Bělském lese, a to v sobotu 23. května.

Den Moravské Ostravy a Přívozu se letos rozroste. Součástí je i pátrací hra

Včera 10:28 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

První červnový víkend Masarykovo náměstí ožije koncerty, cirkusem, pouličním uměním i workshopy. Konat se zde totiž bude již tradiční Den Moravské Ostravy a Přívozu.

Ze slezskoostravských prvňáčků jsou oficiálně čtenáři, v knihovně je pasovali piráti

Piráti, čarodějnice i Mach s Šebestovou čekali na slezskoostravské prvňáčky v hladnovské pobočce Knihovny města Ostravy. Vedení obvodu je tu postupně všechny pasovalo na čtenáře a nechyběl u toho zábavný program.

Wünscheho hornická epopej poprvé veřejně vystavena, návštěvníky čeká na Slezskoostravském hradě

14. května 2026 20:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Jedinečnou příležitost mají do konce srpna návštěvníci Slezskoostravského hradu. Hradní galerie vystavila cyklus Ze života horníkova významného regionálního malíře Viléma Wünscheho. Ten byl původně malován na zakázku a veřejnosti je představen úplně poprvé.

Boxing club Poruba hostil mezinárodní turnaj. Domácí boxeři se v konkurenci rozhodně neztratili

14. května 2026 17:59 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava se stala centrem mládežnického boxu. Mezinárodní turnaj uspořádal Boxing club Poruba v nově zrekonstruované hale v Pustkovci. Boxeři předvedli skvělé výkony.

Poruba má nové Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Otevřelo se na ul. B. Martinů

14. května 2026 17:10 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

V Porubě se slavnostně otevřelo nové Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Nabízí jim bezpečný prostor, kam mohou přijít anonymně a bez obav řešit různé životní potíže.

Folklórní jaro na Jihu vyvrcholí 30. dubna a 1. května
Vydáno 28. dubna 2026 11:23, Ostrava-Jih, Andrea Holeszová
Pálení čarodějnic, Stavění májky a Májová zastavení s hudbou. Trojice akcí ukončí letošní Folklorní jaro na Jihu, a to ve čtvrtek 30. dubna a v pátek 1. května.

Poslední dubnový večer vzplane oheň i na Jihu. Na louce u areálu Lesní školy Bělského lesa se budou pálit čarodějnice a symbolicky se tak budou zahánět zlé síly, pálit vše špatné z uplynulého roku, tančit pod hvězdami a mnoho dalšího.

Lucie Omastová, produkční a programová referentka, Kultura-Jih: „Pro návštěvníky, hlavně ty malé, bude připravena čarodějnická stezka, Smyslohraní, vystoupení taneční skupiny B Dance, vystoupení muzikanta Pavla Kohna, samozřejmě stánky s občerstvením, lidé budou mít možnost si zakoupit a na místě opéct párek a v 17.00 dojde k souzení naší sestry čarodějnice, kterou já doufám, že neodsoudíme, protože čarodějnice byly převážně ženy, léčitelky.“
Veronika Šopíková, referentka marketingu, Kultura-Jih: „Pro děti bude připravená čarodějná stezka, která bude obsahovat šest zapeklitých úkolů. A ideálně, když všechny děti přijdou v nějakém kostýmu. A čím více sester nás tady bude, tím lépe.“

Pálení čarodějnic je součástí folklorního jara na Jihu. Vyvrcholí ale až o den později.

David Věžník, mluvčí Kulturního zařízení Ostrava-Jih: „Hned na pálení čarodějnic, hned druhý den naváže stavění májky. Taky tradiční akce odstartuje v jednu hodinu odpoledne na náměstí Ostrava Jich, kde společně nazdobíme májku a potom ji za pomocí siláků ze Sdružení dobrovolných hasičů vztyčíme. Bude to plné květů, vidíte, že už mě taky rozkvetla hlava, takže se určitě máte na co těšit. Nebude chybět samozřejmě doprovodný program plný hudby, folkloru, tanců, uzavřou ho bratři hradečtí a zároveň na třech místech obvodu vyrostou tři taková májová zastavení. To budou taková speciální foto hnízdečka, kam si párečky budou moci zajít, posedět si, udělat si selfíčko, zvěčnit svoje májové políbení a když budou mít štěstí, respektive nemusí mít štěstí, ale když přijdou v určitý čas, tak toto políbení můžou mít i s hudebním doprovodem.“

Detaily a bližší informace k připravovaným akcím mohou zájemci najít na webu kulturajih.cz.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000054383/folklorni-jaro-na-jihu-vyvrcholi-30-dubna-a-1-kvetna