Mahsíři obří patří mezi velmi vzácné ryby nejen v přírodě, ale i v zoologických zahradách. Kromě Ostravy ji v Evropě najdeme už jen v Kodani. V ostravské zoo se na konci loňského roku podařilo mahsíry rozmnožit. Na rozdíl od jiných druhů ryb mají návštěvníci možnost mláďata vidět, a to v jednom z akvárií ve vyhlídce Čitván.
Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "V expozici Čitván zaujmou mnohé návštěvníky velké hbité ryby – mahsíři obří (Tor putitora) se starším pojmenováním veleparmy himálajské. Mahsíry mohou znát spíše než akvaristé rybáři, tato ryba totiž dorůstá délky přes dva metry! To je však raritní velikost, kvůli nadměrnému lovu v himálajských řekách už je obvyklá délka těchto dravých ryb v přírodě sotva půl metru a jejich početnost dramaticky klesá. Podle Mezinárodního červeného seznamu IUCN je mahsír obří ohrožený (Endangered). Ve své domovině se proto uměle odchovává ve speciálních zařízeních a je předmětem výzkumu a ochrany."
V zoologických zahradách a veřejných akváriích se tato ryba chová velmi zřídka.
Markéta Rejlková, akvaristka Zoo Ostrava: "O to pozoruhodnější je přirozený odchov v akváriu, který se nám povedl na konci roku 2020. Naše ryby dosáhly ve velikosti 40–50 cm pohlavní dospělosti a začaly se poměrně bouřlivě vytírat do štěrku. Jikry sice okamžitě náruživě požírají, ale malý zlomek se nám podařilo zachránit a mohli jsme tak pozorovat a dokumentovat vývoj na akvarijní poměry nezvykle velkého potěru. Ten také rychle a bez problémů roste. Několik mláďat se vylíhlo přímo v expoziční nádrži ve vyhlídce Čitván. Tam je mohou návštěvníci pozorovat, jak se ve skulinách mezi kameny pečlivě skrývají před dravými rodiči."