Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kroniky kdysi samostatných ostravských obcí najdete v archivu i na internetu

Ostrava-město |

V Archivu města Ostravy je kromě mnoha cenných dokumentů uložen soubor kronik původně samostatných obcí, které jsou dnes součástí Ostravy, dále kronik městských obvodů (bývalých i současných) a samozřejmě kronika statutárního města Ostravy. K nahlédnutí jsou zájemcům fyzicky i na internetu.

Nejstarší obecní kroniky z území současné Ostravy se začaly vést ve 20. letech 20. století, a to na základě zákona z roku 1920 o „pamětních knihách obecních,“ jak se tehdy obecním kronikám v odborné terminologii říkalo. Mezi nejstarší obecní kroniky uložené v archivu patří ty ze Staré Bělé, Svinova, Hrabové, Krásného Pole, Michálkovic, Nové Bělé, Hrušova zavedené v roce 1922 a dále z Antošovic, Heřmanic, Koblova, Kunčiček, Poruby, Proskovic a Výškovic, které se začaly psát o rok později.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Je zajímavé, že kronika Moravské Ostravy pochází až z roku 1936. Jejím vedením byl původně pověřen Alois Adamus, první archivář města, jenž do své funkce nastoupil 1. září 1923, což je považováno za datum vzniku městského archivu. Avšak vzhledem ke svému zaneprázdnění (do jeho referátu patřila také správa městského muzea) se již k sepisování kroniky nedostal. A pravděpodobně touto svou funkcí nebyl ani příliš nadšen."

Sám Adamus vzpomíná na to, jak byl pověřen vedením kroniky takto:

"Pro mne to byl nejnešťastnější den v životě… Když jsem zahájil úřadování, dali mně místnost ve Staré radnici (dnes budova Ostravského muzea), studenou, temnou, 100 archů papíru, tužek, celou kolekci inkoustu, a k tomu myslili, že začnu psát hned kroniku Ostravy."

K tomu tedy nedošlo, a prvním ostravským kronikářem se stal až v roce 1936 Ervín Tengler, učitel na několika obecných a měšťanských školách ve Slezské Ostravě, vlastivědný pracovník, publicista a člen archivní a muzejní rady městského úřadu Moravské Ostravy.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Většina starších kronik obsahuje kromě výkladu událostí v příslušném roce, také popis geografických podmínek a historickou retrospektivu uvádějící přehled dějin obce od nejstarších dob. Zápisy jsou psány většinou krásnou češtinou, neboť kronikáři byli povětšinou učitelé nebo zaměstnanci některého z úřadů."

Ale byl mezi nimi i kovář, později pracovník vítkovických železáren, který se rozhodl v roce 1923 z lásky k rodným Proskovicím a jejich historii stát se rovněž kronikářem. O svém záměru se zmiňuje dojemnými slovy:

"…Vy, kdož jednou budete čísti mé zápisy v této knize a shledáte tam dosti pravopisných chyb, abyste omluvili mne, neb při mém nedostatečném školním vzdělání a při mé tvrdé práci kovářské, nebylo mi možno v pravopisu se lépe zdokonaliti a tvrdá moje ruka již neovládá dobře krasopis. Milí přátelé, Vy všichni, kteří teď žijete… A také Vy, kteří po nás přijdete teprve za několik desetiletí nebo století, Vám věnuji tyto zápisy…"

Poslední větu je možné brát jako krédo všech kronikářů...

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Mezi skutečné skvosty patří kronika Hrabové založená v roce 1922, která kromě obsáhlých písemných záznamů obsahuje množství fotografií, a dokonce malovaných obrázků, jejichž autorem byl hrabovský kronikář, učitel Zdeněk Oliva. Výtvarným zpracováním však nevyniká jen kronika hrabovská, ale také některé další, například kronika Staré Bělé nebo Kunčic nad Ostravicí."

Těmito a mnoha dalšími staršími kronikami lze listovat nejen při osobní návštěvě archivní studovny, ale rovněž prostřednictvím elektronické badatelny Archivu města Ostravy.

Ve výběru je možné zadat typ kroniky (obecní, školní, spolkové a další), místo, ke kterému se kronika váže a také zda je již digitalizovaná. Z pohodlí domova je tak možné pročítat a prohlížet kronikářské zápisy obcí na Ostravsku, z nichž některé jsou staré již sto let.

Nahlásit chybu


K tématu

Nové Slunce se vrátí původnímu účelu, postaveno bylo před sto lety i jako kulturní stánek

12. ledna 2024 16:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín bude mít svůj kulturní dům a stane se jím budova Nového Slunce. Ta byla před více než sto lety postavena jako restaurace - a také právě pro účely konání kulturních a společenských akcí.

Novojičínská synagoga se po letech otevřela veřejnosti

V rámci Dne židovských památek se v Novém Jičíně otevřela veřejnosti budova bývalé synagogy. Objekt, který slouží jako archivní depozitář, není běžně přístupný. Budoucnost by ovšem mohla jeho osud změnit.

Novojičínskou synagogu, která přestála "Křišťálovou noc", snad čeká nový osud

Bývalá synagoga v Novém Jičíně slouží desítky let jako archivní depozitář. Není běžně přístupná. Veřejnosti se otevřela před pár dny v rámci Dne židovských památek. Budoucnost by ovšem mohla její osud změnit.


Hasiči simulovali únik chlóru na bazénu v Havířově, došlo i na varování obyvatel

Profesionální hasiči měli specifické cvičení v areálu krytého bazénu na Šumbarku, kde hrozí potencionální únik nebezpečného chlóru. Součástí bylo i informování obyvatel v dané lokalitě.

Slezskoostravský domov Kamenec se stal už po čtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už po čtvrté.

Nová odbavovací plocha na letišti Ostrava zvyšuje kapacitu nákladní dopravy

Dnes 11:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letiště Leoše Janáčka Ostrava rozšířilo svou kapacitu pro nákladní dopravu díky nové odbavovací ploše. Tato nová stojánka, veliká přibližně jako polovina fotbalového hřiště, pojme až pět nákladních letadel. Projekt za 308 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu, a zahrnuje také nové osvětlení a trafostanici.

Mladíci vběhli do prodejny a hbitě z regálů ukradli parfémy

Dnes 10:22 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policisté z obvodního oddělení Ostrava-Poruba 2 prověřují okolnosti krádeže parfémů, ke které došlo nedávno v jedné z místních prodejen. Dosud neustanovení pachatelé vběhli do prodejny a během okamžiku odcizili několik kusů parfémů, čímž způsobili škodu ve výši téměř 20 000 korun.

Umělá inteligence jako pomocník učitelů. Pedagogové z Frýdecko-Místecka prošli školením

Učitelé ze škol na Frýdecko-Místecku si vyzkoušeli, jak efektivně využívat umělou inteligenci ve své každodenní praxi. Pod vedením odborníka na technologie si na workshopu osvojili nové nástroje, které jim mohou ušetřit čas i energii.

První vánoční strom v Ostravě svítí na náměstí SNP

V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.

V Ostravě se uskutečnil festival designu. Lidé nakupovali, poslouchali přednášky a mohli i tvořit

Unikátní prostředí zrekonstruované Ostravice hostilo oblíbený a už i tradiční prodejní festival designu Meat Design 2024. Kromě prezentace designérů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program a třeba si i sami něco vyrobit.

Roadshow informovala o podpoře podnikání

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Zdravotní sestry a pečovatelky terénních služeb opavské charity prošly školou smyku

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně na čas a za každého počasí. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Policie hledá zloděje vytrousené zbraně, případně svědky krádeže

Včera 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nezodpovědný majitel krátké střelné zbraně vytratil pravděpodobně při vystupování z auta nebo nastupování svou pistoli. Tu na parkovišti o chvíli později našel muž, který si ji přivlastnil.

Ostrava rekordně investuje do vodohospodářské infrastruktury. Ztráty vody jsou nejnižší v zemi

Ostrava pokračuje ve velkých investicích do obnovy a modernizace své vodohospodářské infrastruktury. Jen letos vynaložilo město na tyto projekty přes 800 milionů korun. I díky tomu má v potrubí nejnižší ztráty vody z celé země.

Hasiči bijí na poplach. Špatné parkování může být i za zmařeným životem

Neukáznění řidiči na sídlištích v Ostravě způsobují závažné problémy hasičům, kteří často bojují s nemožností projet úzkými ulicemi blokovanými vozidly. Zpoždění, která tak mohou vznikat, ohrožují lidské životy a mohou znamenat i větší materiální škody.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

22. listopadu 2024 11:24 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček | Miniexpres centra Ostravy

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

22. listopadu 2024 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Přehlídka středních škol opět pomohla porubským deváťákům s výběrem dalšího studia

21. listopadu 2024 17:27 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice uspořádala už 5. ročník akce Tvoje škola je hned za rohem. Je určena žákům 9. tříd porubských základních škol, kteří tak mají jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit se středními školami, které v obvodu působí.

Kroniky kdysi samostatných ostravských obcí najdete v archivu i na internetu
Vydáno 20. února 2022 22:16, Ostrava-město, Jiří Cileček
V Archivu města Ostravy je kromě mnoha cenných dokumentů uložen soubor kronik původně samostatných obcí, které jsou dnes součástí Ostravy, dále kronik městských obvodů (bývalých i současných) a samozřejmě kronika statutárního města Ostravy. K nahlédnutí jsou zájemcům fyzicky i na internetu.

Kronika Hrabové; zdroj foto: Archiv města Ostravy

Nejstarší obecní kroniky z území současné Ostravy se začaly vést ve 20. letech 20. století, a to na základě zákona z roku 1920 o „pamětních knihách obecních,“ jak se tehdy obecním kronikám v odborné terminologii říkalo. Mezi nejstarší obecní kroniky uložené v archivu patří ty ze Staré Bělé, Svinova, Hrabové, Krásného Pole, Michálkovic, Nové Bělé, Hrušova zavedené v roce 1922 a dále z Antošovic, Heřmanic, Koblova, Kunčiček, Poruby, Proskovic a Výškovic, které se začaly psát o rok později.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Je zajímavé, že kronika Moravské Ostravy pochází až z roku 1936. Jejím vedením byl původně pověřen Alois Adamus, první archivář města, jenž do své funkce nastoupil 1. září 1923, což je považováno za datum vzniku městského archivu. Avšak vzhledem ke svému zaneprázdnění (do jeho referátu patřila také správa městského muzea) se již k sepisování kroniky nedostal. A pravděpodobně touto svou funkcí nebyl ani příliš nadšen."

Sám Adamus vzpomíná na to, jak byl pověřen vedením kroniky takto:

"Pro mne to byl nejnešťastnější den v životě… Když jsem zahájil úřadování, dali mně místnost ve Staré radnici (dnes budova Ostravského muzea), studenou, temnou, 100 archů papíru, tužek, celou kolekci inkoustu, a k tomu myslili, že začnu psát hned kroniku Ostravy."

K tomu tedy nedošlo, a prvním ostravským kronikářem se stal až v roce 1936 Ervín Tengler, učitel na několika obecných a měšťanských školách ve Slezské Ostravě, vlastivědný pracovník, publicista a člen archivní a muzejní rady městského úřadu Moravské Ostravy.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Většina starších kronik obsahuje kromě výkladu událostí v příslušném roce, také popis geografických podmínek a historickou retrospektivu uvádějící přehled dějin obce od nejstarších dob. Zápisy jsou psány většinou krásnou češtinou, neboť kronikáři byli povětšinou učitelé nebo zaměstnanci některého z úřadů."

Ale byl mezi nimi i kovář, později pracovník vítkovických železáren, který se rozhodl v roce 1923 z lásky k rodným Proskovicím a jejich historii stát se rovněž kronikářem. O svém záměru se zmiňuje dojemnými slovy:

"…Vy, kdož jednou budete čísti mé zápisy v této knize a shledáte tam dosti pravopisných chyb, abyste omluvili mne, neb při mém nedostatečném školním vzdělání a při mé tvrdé práci kovářské, nebylo mi možno v pravopisu se lépe zdokonaliti a tvrdá moje ruka již neovládá dobře krasopis. Milí přátelé, Vy všichni, kteří teď žijete… A také Vy, kteří po nás přijdete teprve za několik desetiletí nebo století, Vám věnuji tyto zápisy…"

Poslední větu je možné brát jako krédo všech kronikářů...

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Mezi skutečné skvosty patří kronika Hrabové založená v roce 1922, která kromě obsáhlých písemných záznamů obsahuje množství fotografií, a dokonce malovaných obrázků, jejichž autorem byl hrabovský kronikář, učitel Zdeněk Oliva. Výtvarným zpracováním však nevyniká jen kronika hrabovská, ale také některé další, například kronika Staré Bělé nebo Kunčic nad Ostravicí."

Těmito a mnoha dalšími staršími kronikami lze listovat nejen při osobní návštěvě archivní studovny, ale rovněž prostřednictvím elektronické badatelny Archivu města Ostravy.

Ve výběru je možné zadat typ kroniky (obecní, školní, spolkové a další), místo, ke kterému se kronika váže a také zda je již digitalizovaná. Z pohodlí domova je tak možné pročítat a prohlížet kronikářské zápisy obcí na Ostravsku, z nichž některé jsou staré již sto let.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000029965/kroniky-kdysi-samostatnych-ostravskych-obci-najdete-v-archivu-i-na-internetu